niedziela, 29 grudnia 2024

"Putin zaostrza karę za „zbrojną rebelię” Prowadzenie spisku mającego na celu obalenie rosyjskiego rządu może skutkować dożywotnim pobytem za kratkami"

 Putin toughens punishment for ‘armed rebellion’

Prezydent Władimir Putin podpisał w sobotę ustawę dającą rosyjskim sądom możliwość skazywania organizatorów zbrojnych rebelii na dożywocie.
Poprzednia wersja przepisów określała, że ​​sądy powinny skazywać ich na karę od 12 do 20 lat więzienia.

Poprawki opublikowane przez oficjalną stronę internetową rosyjskiego rządu rozróżniają regularnych uczestników i pomysłodawców prób obalenia rządu przy użyciu siły zbrojnej.

Jeśli taki spisek doprowadzi do śmierci lub innych nieprzewidzianych konsekwencji, należy zastosować surowsze kary, w tym dożywocie. Nowe przepisy wyraźnie stanowią również, że jeśli spiskowiec poinformuje władze o planowanej rebelii lub w inny sposób podejmie działania mające na celu złagodzenie szkód dla interesów Rosji, może zostać oszczędzony od odpowiedzialności prawnej. Ustawa sprawia, że ​​osoby skazane za zbrojną rebelię i terroryzm nie mogą ubiegać się o przedterminowe zwolnienie z więzienia.

Wprowadza również nowy artykuł do kodeksu karnego dla obywateli państw obcych i osób bezpaństwowych, którzy pomagają i podżegają do działań wroga, podważając bezpieczeństwo narodowe Rosji, i zmienia brzmienie artykułu o zdradzie państwa, który odnosi się do dezercji. Parlament rosyjski przyjął poprawki na początku tego miesiąca. Putin podpisał je, gdy porządkował zaległą dokumentację przed Nowym Rokiem, sądząc po jego ostatnich działaniach.

W czwartek i sobotę prezydent ratyfikował łącznie 84 zmiany w rosyjskim ustawodawstwie, policzyły media.

W tym roku podpisał łącznie 563 nowe ustawy. Nieżyjący już założyciel prywatnej firmy wojskowej Wagner, Jewgienij Prigożin, rozpoczął bunt na pełną skalę, a część wojsk maszerowała na Moskwę w czerwcu 2023 r.

Później zgodził się powstrzymać postępy w ramach umowy z rządem rosyjskim, wynegocjowanej przez prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę.

Dwa miesiące po nieudanej próbie przejęcia władzy Prigożyn i kilku innych czołowych agentów Wagnera zginęło w katastrofie lotniczej niedaleko Moskwy. Grupa Wagnera aktywnie uczestniczyła w konflikcie na Ukrainie, rekrutując bojowników zarówno w Rosji, jak i za granicą.

Stała się szczególnie znana ze zdobycia kluczowej twierdzy Donbasu, Artemowsk, znanej na Ukrainie jako Bachmut, w maju 2023 r. Jednak Prigożyn wdał się w otwartą kłótnię z rosyjskim Ministerstwem Obrony, wielokrotnie oskarżając je o niedostarczanie odpowiedniego sprzętu i amunicji.



Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/610127-putin-armed-rebellion-punishment/

Brak komentarzy:

"Jak USA próbowały zastąpić prawo międzynarodowe swoim własnym, wypaczonym tworem Od Kosowa po Krym, hipokryzja „porządku opartego na zasadach” Waszyngtonu byłaby zabawna, gdyby nie była tak poważna"

Autorstwa Glenna Diesena, profesora na University of South-Eastern Norway i redaktora w czasopiśmie Russia in Global Affairs. Obserwuj go n...