KABUL, Afganistan (AP) - Wojsko USA rozpoczęło wysyłkę sprzętu i likwidację kontraktów z lokalnymi usługodawcami przed rozpoczęciem ostatniej fazy wycofywania się wojsk z Afganistanu 1 maja, powiedział w czwartek urzędnik Departamentu Obrony USA.
Wycofanie się pod rządami prezydenta USA Joe Bidena oznacza koniec najdłuższej wojny w Ameryce po 20-letnim zaangażowaniu wojskowym. Obecnie w Afganistanie nadal przebywa około 2500 żołnierzy amerykańskich i około 7000 sił sojuszniczych.
W lutym ubiegłego roku wojsko USA zaczęło zamykać swoje mniejsze bazy. W połowie kwietnia administracja Bidena ogłosiła, że ostatnia faza wycofania rozpocznie się 1 maja i zakończy przed 11 września.
Od tego czasu wojsko wysyła sprzęt i likwiduje lokalne kontrakty na usługi, takie jak wywóz śmieci i prace konserwacyjne, powiedział urzędnik USA The Associated Press, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości, zgodnie z przepisami dotyczącymi odpraw.
Podczas przygotowań żołnierze prawdopodobnie nie zaczną odlatywać przez kilka tygodni, powiedział, dodając, że „nie zobaczymy spadku liczby (żołnierzy)”, dopóki pozostałe bazy nie zostaną zamknięte.
Pojawiły się przesłanki, że wycofanie się może zakończyć się na długo przed 11 września, co oznacza 20. rocznicę ataku terrorystycznego Al-Kaidy na Stany Zjednoczone i zapoczątkowania amerykańskiej inwazji na Afganistan.
W środę niemieckie Ministerstwo Obrony poinformowało, że trwają rozmowy między planistami wojskowymi z kierowaną przez NATO Misją Resolute Support w Kabulu na temat ewentualnego wycofania wojsk międzynarodowych z Afganistanu już 4 lipca.
W najbliższym czasie Ameryka prawdopodobnie zwiększy swoją obecność wojsk w Afganistanie, poinformował Pentagon w zeszły piątek. Dodatkowe wojska miały przebywać w Afganistanie w nadchodzących tygodniach i miesiącach, aby pomóc w wykonaniu herkulesowego zadania zakończenia 20-letniej wojny.
Podczas gdy większość sprzętu kierowanego z powrotem do USA zostanie wysłana drogą powietrzną, wojsko będzie również korzystać z tras lądowych przez Pakistan i północ przez Azję Środkową, powiedział urzędnik Departamentu Obrony.
Sprzęt amerykański, który nie zostanie odesłany z powrotem do Ameryki ani przekazany afgańskim siłom bezpieczeństwa narodowego, zostanie sprzedany kontrahentom, którzy z kolei będą go sprzedawać na lokalnych rynkach.
„Najprawdopodobniej zaczniesz widzieć, jak w końcu pojawia się na bazarach jako złom” - powiedział urzędnik.
Tymczasem Talibowie nie angażowali się, gdy AP zapytał ich, czy powstańcy zaatakują opuszczające wojska USA i NATO. „Na te kwestie jest za wcześnie, nic nie można powiedzieć o przyszłości” - powiedział rzecznik talibów Mohammad Naeem.
W umowie, którą Talibowie podpisali w zeszłym roku z byłym prezydentem Donaldem Trumpem, ostateczny termin wycofania się Stanów Zjednoczonych ustalono na 1 maja. termin 1 maja.
Przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz