środa, 15 czerwca 2022

"Chińskie roszczenia do suwerennych praw do Cieśniny Tajwańskiej są odrzucane przez USA i Tajwan"

 Chiński reżim komunistyczny rościł sobie prawo do suwerenności nad Cieśniną Tajwańską 13 czerwca, zaprzeczając twierdzeniom Stanów Zjednoczonych i Tajwanu, że kanał strategiczny znajduje się na wodach międzynarodowych.

Oświadczenie Bejinga zostało natychmiast odrzucone przez Stany Zjednoczone i Tajwan.

Cieśnina Tajwańska oddziela wyspę Tajwan, która jest jedynym pozostałym terytorium od Republiki Chińskiej (1911- obecnie) i Chin kontynentalnych, które zostały przejęte przez Komunistyczną Partię Chin (KPCh) w 1949 roku. Amerykańskie okręty wojenne regularnie podróżowały przez cieśninę, ponieważ jest ona uważana za część wód międzynarodowych.

Rzecznik MSZ reżimu Wang Wenbin powiedział w poniedziałek na regularnym briefingu prasowym w Pekinie: "Chiny cieszą się suwerennymi prawami i jurysdykcją nad Cieśniną Tajwańską, szanując jednocześnie uzasadnione prawa innych krajów w odpowiednich obszarach morskich".

Podkreślił stanowisko Pekinu, że Tajwan jest nieodłączną częścią Chin i dodał: "Nie ma czegoś takiego jak wody międzynarodowe w międzynarodowym prawie morskim ... Odpowiednie kraje twierdzą, że Cieśnina Tajwańska znajduje się na wodach międzynarodowych w celu manipulowania kwestią Tajwanu i zagraża suwerenności Chin.

Wang powołał się również na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza (UNCLOS) i prawo krajowe, aby twierdzić, że Cieśnina Tajwańska znajduje się na terytorium wodnym Chin i wyłącznej strefie ekonomicznej.

Stany Zjednoczone nie są sygnatariuszem UNCLOS.

Rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price odrzucił twierdzenie Pekinu 14 czerwca, mówiąc: "Cieśnina Tajwańska jest międzynarodową drogą wodną, co oznacza, że Cieśnina Tajwańska jest obszarem, w którym swobody na pełnym morzu, w tym wolność żeglugi i przelotu, są gwarantowane przez prawo międzynarodowe".

Powtórzył obawy USA dotyczące "agresywnej retoryki i działań przymusu Chin wobec Tajwanu" i podkreślił, że Stany Zjednoczone "będą nadal latać, żeglować i działać wszędzie tam, gdzie pozwala na to prawo międzynarodowe, w tym tranzyt przez Cieśninę Tajwańską".

Zdjęcie Epoch Times
Niszczyciel rakietowy typu Arleigh Burke USS Kidd i kuter amerykańskiej straży przybrzeżnej Munro przeprowadzają tranzyty przez Cieśninę Tajwańską 27 sierpnia 2021 r. (U.S. Navy/Handout via Reuters)

Premier Tajwanu Su Tseng-chang powiedział 15 czerwca, że cieśnina "w żadnym wypadku nie jest chińskim morzem śródlądowym".

"Ambicje Chin, by pochłonąć Tajwan, nigdy się nie zatrzymały ani nie zostały ukryte; Cieśnina Tajwańska jest obszarem morskim dla bezpłatnej żeglugi międzynarodowej" - powiedział.

Tajwańska Rada do Spraw Kontynentalnych stwierdziła w pisemnym oświadczeniu z 14 czerwca, że roszczenia Chin są próbą "internalizacji Tajwanu i internalizacji cieśniny", co stanowi naruszenie prawa międzynarodowego. "Jest to prowokacyjne posunięcie, które podważa status quo w Cieśninie Tajwańskiej i jeszcze bardziej eskaluje napięcia regionalne, których my i społeczność międzynarodowa ani nie uznajemy, ani nie akceptujemy".

Alexander Huang, dyrektor Międzynarodowego Departamentu opozycyjnej partii Kuomintang i profesor nadzwyczajny Instytutu Strategii Uniwersytetu Tamkang na Tajwanie, powiedział: "Cieśnina Tajwańska jest ważną międzynarodową drogą wodną, a Tajwan nie zaakceptuje roszczeń Chin".

Japoński transport morski opiera się w dużej mierze na Cieśninie Tajwańskiej i Morzu Południowochińskim. Odnosząc się do roszczeń Chin, rzecznik japońskiego rządu powiedział 14 czerwca: "Pokój i stabilność w Cieśninie Tajwańskiej są niezwykle ważne nie tylko dla Japonii, ale także dla społeczności międzynarodowej".

Niedawne twierdzenie Pekinu jest sprzeczne z poprzednim oświadczeniem wydanym w 2017 r., Kiedy Ministerstwo Spraw Zagranicznych reżimu powiedziało: "Cieśnina Tajwańska jest międzynarodową drogą wodną dzieloną przez kontynent i Tajwan".

Najnowsza prowokacyjna retoryka reżimu następuje po drugim co do wielkości wtargnięciu do tajwańskiej strefy obrony powietrznej w tym roku 30 maja.

Prezydent USA Joe Biden powiedział 23 maja, że Stany Zjednoczone będą interweniować militarnie, aby bronić Tajwanu, jeśli zostanie on zaatakowany przez siły KPCh.

Reuters przyczynił się do powstania raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...