środa, 15 czerwca 2022

"Ministrowie spraw zagranicznych Chin i Nowej Zelandii omawiają zaangażowanie na Pacyfiku i potwierdzają stosunki"

 W poniedziałek odbyło się wirtualne spotkanie ministrów spraw zagranicznych Chin i Nowej Zelandii, na którym potwierdzili relacje między dwoma krajami i omówili rosnące zaangażowanie Pekinu na Pacyfiku.

Stało się to po tym, jak chiński minister spraw zagranicznych Wang Yi zakończył podróż dyplomatyczną po Pacyfiku, gdzie próbował zmobilizować 10 krajów Pacyfiku do podpisania kontrowersyjnego paktu gospodarczego i bezpieczeństwa.

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii Nanaia Mahuta wyraziła zaniepokojenie rosnącymi wpływami Chin w regionie, ale powstrzymała się od krytyki.

"Minister Mahuta przyznał, że Chiny są obecne na Pacyfiku od dłuższego czasu, ale podkreślił znaczenie zaangażowania odbywającego się w sposób, który rozwija priorytety Pacyfiku" - czytamy w oświadczeniu nowozelandzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Handlu (MFAT).

Według chińskich mediów państwowych Xinhua, Wang powiedział, że Chiny są gotowe "współpracować z Nową Zelandią" i przywiązywać wagę do rozmów dyplomatycznych na temat zmian klimatu.

Wang powiedział również, że Chiny są gotowe do współpracy z Nową Zelandią, aby uczestniczyć w bardziej wielostronnej współpracy na rzecz "otwartego" i "integracyjnego" regionu Południowego Pacyfiku.

Zdjęcie Epoch Times
Minister spraw zagranicznych Nanaia Mahuta rozmawia z mediami podczas konferencji prasowej w parlamencie w Wellington w Nowej Zelandii 22 kwietnia 2021 r. (Hagen Hopkins/Getty Images)

Odczyt MFAT ujawnił, że Mahuta przedstawił poglądy Nowej Zelandii na kwestie praw człowieka w Chinach w Sinciangu, erozję swobód w Hongkongu i znaczenie pokoju w Cieśninie Tajwańskiej, która nie została uwzględniona w Xinhua.

Obawy zostały wcześniej wyrażone we wspólnym oświadczeniu USA i Nowej Zelandii po wizycie premier Nowej Zelandii Jacindy Ardern w Białym Domu.

Pekin skrytykował wspólne oświadczenie i oskarżył Nową Zelandię o brak niezależnej polityki zagranicznej.

Chiński państwowy rzecznik Global Times zasugerował, że mały naród nie był w stanie "wytrzymać" presji ze strony Stanów Zjednoczonych i po prostu papugował amerykańską "antychińską retorykę".

Xinhua poinformowała również, że Mahuta powiedział, że Nowa Zelandia jest "gotowa" do współpracy z Pekinem w zakresie globalnego rozwoju i bezpieczeństwa.

Ardern niedawno poparła relacje swojego rządu z Pekinem, mówiąc, że nadal istnieje potrzeba "współpracy" w obszarach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, pomimo rosnącej asertywności w regionie.

"Chiny są dla nas bardzo ważnym partnerem handlowym, ale są to również dojrzałe relacje dla nas" - powiedziała Ardern BBC w kwietniu.

Obaj ministrowie spraw zagranicznych uznali znaczenie 2022 roku, w którym przypada 50. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między oboma krajami.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...