środa, 12 października 2022

"MFW obniży prognozę globalnego wzrostu na 2023 r., ostrzega przed globalną recesją"

 Międzynarodowy Fundusz Walutowy ograniczył prognozy globalnego wzrostuna 2023 r., ostrzegając przed potencjalną globalną recesją w przyszłym roku.

MFW obniżył swoje szacunki globalnego wzrostu w raporcie World Economic Outlook z 11 października do 2,7 procent, co stanowi spadek z 2,9 procent w lipcu.

W raporcie stwierdzono, że "spowolnienie światowej gospodarki nasiliło się", nazywając je "najsłabszym profilem wzrostu od 2001 r.", Oprócz Wielkiej Recesji i pandemii.

"Najgorsze dopiero nadejdzie, a dla wielu ludzi rok 2023 będzie jak recesja" - powiedział główny ekonomista MFW Pierre-Olivier Gourinchas.

Szacunki MFW dotyczące PKB na 2022 r. pozostały stabilne na poziomie 3,2 proc., w porównaniu z 6-procentowym wzrostem odnotowanym w 2021 r.

Nastąpiło to po podobnych strasznych prognozach Organizacji Narodów Zjednoczonych, Banku Światowego i wielu światowych liderów biznesu.

"Spowolnienie światowej gospodarki nasiliło się z powodu wyższej niż oczekiwano inflacji, gorszego niż oczekiwano spowolnienia w Chinach z powodu epidemii i blokad COVID-19 oraz wpływu wojny Rosji na Ukrainie" - napisał na Twitterze MFW, jako główne przyczyny zbliżającego się kryzysu gospodarczego.

Globalna recesja?

Poinformowano, że ponad jedna trzecia światowej gospodarki będzie świadkiem dwóch kolejnych kwartałów ujemnego wzrostu w przyszłym roku, co "będzie odczuwalne jako recesja".

"Geopolityczne dostosowanie dostaw energii w następstwie wojny Rosji z Ukrainą jest szerokie i trwałe" - czytamy w raporcie.

Cena gazu ziemnego wzrosła ponad czterokrotnie od 2021 r., a Rosja dostarcza mniej niż 20 procent poziomów z 2021 r.

Ceny żywności również wzrosły w wyniku konfliktu, a MFW zauważył zdolność wojny do "silnej destabilizacji światowej gospodarki", a także poważny kryzys energetyczny w Europie.

sklep spożywczy
Ludzie robią zakupy w supermarkecie w Montebello w Kalifornii 23 sierpnia 2022 r. Kupujący w USA stoją w obliczu coraz wyższych cen towarów i usług codziennego użytku, ponieważ inflacja nadal rośnie wraz z wysokimi cenami artykułów spożywczych, benzyny i mieszkań. (Frederic J. Brown/AFP/Getty Images)

Cztery największe gospodarki regionalne świata, Stany Zjednoczone, Unia Europejska, komunistyczne Chiny i Japonia, będą nadal zwalniać, ponieważ banki centralne na całym świecie podnoszą stopy procentowe, aby walczyć z rekordową inflacją.

MFW obniżył wzrost w Stanach Zjednoczonych do 1,6 procent w tym roku, w porównaniu z lipcową prognozą na poziomie 2,3 procent, ponieważ ceny gazu w całym kraju zaczynają ponownie rosnąć.

Oczekuje się, że gospodarka USA nieznacznie wzrośnie o 1 procent w 2023 roku.

UE, która stoi w obliczu kryzysu gazu ziemnego i energii, z powodu wojny na Ukrainie wzrośnie zaledwie o 0,5 procent w 2023 roku, powiedział MFW.

Kryzys energetyczny, który mocno ciąży Europie, "nie jest przejściowym szokiem", powiedział MFW, i że "zima 2022 r. będzie wyzwaniem dla Europy, ale zima 2023 r. będzie prawdopodobnie gorsza".

Chiny, które stoją w obliczu kryzysu na rynku mieszkaniowym i odrodzenia się nakazów blokady, które poważnie zakłóciły działalność biznesową, spowolnią do 3,2 procent wzrostu w 2022 r., Z 8,1 w zeszłym roku.

Agencja finansowa ONZ prognozuje wzrost Chin na poziomie 4,4 procent w przyszłym roku, prawie połowę jego poziomu w 2021 roku.

Prognoza wzrostu Japonii na 2022 r. pozostała taka sama i wyniosła 1,7 proc. od lipca, cytuje MFW.

Wzrost w 2023 r. został obniżony do 1,6 proc. ze względu na rosnące ceny importu energii i niższe zużycie, ponieważ inflacja przewyższa wzrost płac.

Banki centralne i stopy procentowe

Agencja ONZ odnotowała zaostrzenie polityki pieniężnej na całym świecie w celu zwalczania inflacji i "potężną aprecjację" dolara amerykańskiego w stosunku do innych walut.

Wyższe stopy referencyjne w USA odciągnęły inwestycje od innych krajów i wzmocniły wartość dolara.

kasjer
Kasjer wymienia banknot 50 euro na dolary amerykańskie w kantorze w Rzymie we Włoszech 13 lipca 2022 r. (Gregorio Borgia/AP Photo)

Rezerwa Federalna ostro rozprawia się z historycznie wysoką inflacją w Stanach Zjednoczonych, agresywnymi podwyżkami stóp procentowych od marca tego roku.

Gwałtowne podniesienie stóp procentowych zwiększyło ryzyko gwałtownego spowolnienia i globalnej recesji.

Sprawia również, że amerykański eksport jest droższy, taki jak ropa naftowa i skroplony gaz ziemny, co prowadzi do wyższej presji inflacyjnej.

Maurice Obstfeld, były główny ekonomista MFW, a obecnie profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, powiedział AP, że zbyt agresywny Fed może "doprowadzić światową gospodarkę do niepotrzebnie ostrego skurczenia się".

Inne kraje świata zostały zmuszone do podniesienia własnych stóp procentowych w odpowiedzi, obciążając jednocześnie swoje gospodarki wyższymi kosztami finansowania zewnętrznego.

Europejski Bank Centralny zaczął podnosić stopy procentowe do poziomu dodatniego po raz pierwszy od 2014 r.

Tymczasem Bank Anglii rozszerzył w tym tygodniu środki skupu obligacji, aby powstrzymać niestabilność w brytyjskiej gospodarce i niechciany wzrost rentowności obligacji.

MFW poinformował, że globalna inflacja osiągnie szczyt pod koniec 2022 r. na poziomie 8,8 proc. i że "pozostanie podwyższona dłużej niż wcześniej oczekiwano".

Przewiduje się, że globalna inflacja spadnie do 6,5 procent w 2023 roku i do 4,1 procent do 2024 roku.

MFW zasugerował, że potrzebne jest "frontowe i agresywne zacieśnianie monetarne", ale "duże" pogorszenie koniunktury nie jest "nieuniknione" ze względu na ciasne rynki pracy w USA i Wielkiej Brytanii.

Stwierdzono również, że "polityka fiskalna nie powinna działać na krzyżu z wysiłkami władz monetarnych w celu stłumienia inflacji" w kąśliwej reprymendzie dla nieudanej serii propozycji obniżek podatków brytyjskiej premier Liz Truss.

MFW zasugerował w zeszłym miesiącu, że Truss powinna "ponownie ocenić" plany fiskalne swojego rządu.

Zdjęcie Epoch Times
Premier Liz Truss i kanclerz skarbu Kwasi Kwarteng podczas wizyty na placu budowy kampusu innowacji medycznych w Birmingham, 4 października 2022 r. (Stefan Rousseau/PA Media)

Utrzymująca się niestabilność w gospodarkach wschodzących

"Globalne zagrożenia dla stabilności finansowej wzrosły wraz z równowagą ryzyka, która jest przechylona na stronę spadkową. Rynki były bardzo niestabilne" - powiedział Tobias Adrian, dyrektor departamentów monetarnych i kapitałowych w MFW na konferencji prasowej 11 października.

Zauważył, że "20 krajów jest albo w stanie niewypłacalności, albo handluje na poziomie stresu" i że globalne warunki rynkowe znacznie się pogarszają w biedniejszych gospodarkach.

Adrian powiedział, że tylko 29 procent banków na rynkach wschodzących jest w stanie spełnić minimalne wymogi kapitałowe, zgodnie z globalnymi testami warunków skrajnych MFW dla instytucji usług finansowych.

MFW i Bank Światowy organizują swoje doroczne spotkanie jeszcze w tym tygodniu, w którym weźmie udział wielu doradców ekonomicznych i urzędników z całego świata.

Associated Press przyczyniła się do powstania tego raportu.

Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.theepochtimes.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...