AUTOR: TYLER DURDEN
Oczekuje się, że Chińska Armia Ludowo-Wyzwoleńcza będzie poddawana dalszej rozbudowie i modernizacji po pięcioletnim kongresie krajowym KPCh, który odbył się w zeszłym miesiącu, podczas którego dokonano kluczowych zmian w konstytucji Partii Komunistycznej. Obejmowało to zmiany w postawie wojskowej kraju.
Jedna z tych rewizji stwierdzała potrzebę "podniesienia naszych sił zbrojnych do światowych standardów" - zgodnie z dodatkiem do konstytucji partii, przetłumaczonym wSouth China Morning Post z siedzibą w Hongkongu. Jest to postrzegane jakomające na celu rozbudowę rozmieszczonych aktywów za granicą, również po powszechnych doniesieniach z ubiegłego roku, że Pekin stara się założyć szereg baz naatlantyckim wybrzeżu Afryki.
Zmieniona konstytucja zawierała oficjalne wyjaśnienie opublikowane wraz z nią, w którym stwierdzono, że "bezpieczeństwo za granicą stało się poważną kwestią, którą musimy się zająć" – w szczególności powołując się na potrzebę wzmocnienia sił antyterrorystycznych, aby lepiej chronić się przed atakami na chińskie instytuty i firmy w innych krajach.
Zgodnie z dalszymi komentarzami do zmian za pośrednictwem SCMP:
Opierając się na przykładach z porażek militarnych Chin w 19 wieku, powiedział, że polityka międzynarodowa nadal podąża za "prawem dżungli", z silnymi u władzy i zdolnymi do podtrzymania swojej woli. Wpływ opóźnionej armii na bezpieczeństwo narodowe byłby śmiertelny, dodano.
Pozostaje faktem, że w porównaniu ze Stanami Zjednoczonymi czy nawet Rosją, obecność wojskowa Chin jest niewielka lub prawie nie istnieje. Chiny mają obiekt marynarki wojennej, który został otwarty w 2017 roku w Dżibuti, długo uważanym za główną i samotną bazę wojskową za granicą - nie licząc doniesień o jednej lub być może dwóch placówkach w Tadżykistanie i szeregu małych baz na chińskim podwórku, na sztucznych wyspach na Morzu Południowochińskim.
Ale jak już dawno zapowiadały "Foreign Policy", "The Economist" i inne zachodnie publikacje poświęcone geopolityce, Chiny mają ambicje na wiele więcej, zwłaszcza w Afryce. "Tanzania, Kambodża i Zjednoczone Emiraty Arabskie znajdują się na liście życzeń Chin – a teraz Kiribati, w zasięgu Hawajów" – czytamy w raporcieFPlatem 2021 r.
Chińskie ambicje wojskowe za granicą, via The Economist
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.zerohedge.com/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz