wtorek, 21 lutego 2023

"Szkice Da Vinci sugerują, że jego zrozumienie grawitacji wyprzedzało jego czasy o STULECIA"(video)

  Szkice włoskiego geniusza Leonarda da Vinci sugerują, że jego zrozumienie grawitacji wyprzedzało jego czasy o stulecia.

Image: Da Vinci’s sketches suggest his understanding of gravity was CENTURIES ahead of his time

Szkice Da Vinci, które były zaniedbywane przez dziesięciolecia, ujawniają trójkąty wykonane z piaskowych cząstek wylewających się ze słoika. Spadające ziarna przedstawiały eksperymenty pokazujące, że grawitacja jest formą przyspieszenia, ponad 400 lat przed tym, jak urodzony w Niemczech fizyk Albert Einstein zrobił to samo. (Powiązane: Płaska Ziemia uderza ponownie, nie uchwyciwszy zjawiska grawitacji, eliptycznych orbit i przyspieszenia.)

Nowe badanie prowadzone przez profesora California Institute of Technology (Caltech) zbadało diagramy w notatnikach da Vinci. Te zeszyty, które zostały teraz zdigitalizowane, pokazują eksperymenty da Vinci z początku 1500 roku.

"Dopiero w 1604 roku Galileo Galilei wysunął teorię, że odległość pokonana przez spadający obiekt jest proporcjonalna do kwadratu czasu, jaki upłynął; i dopiero pod koniec 17 wieku, że Sir Isaac Newton rozwinął to, aby rozwinąć prawo powszechnego ciążenia, opisując, w jaki sposób obiekty są przyciągane do siebie. Główną przeszkodą dla Da Vinci było ograniczenie przez narzędzia, którymi dysponował. Na przykład brakowało mu środków do precyzyjnego pomiaru czasu, gdy obiekty spadały "- powiedział główny autor badania Mory Gharib, profesor aeronautyki i inżynierii medycznej w Caltech.

Einstein początkowo sformułował w 1907 roku ideę zwaną "zasadą równoważności", która stwierdzała, że doświadczenie bycia przyspieszonym przez grawitację i bycia przyspieszonym w stosunku do ustalonego układu odniesienia jest nie do odróżnienia.

Aby to zrobić, Einstein rozwinął idee z odkrycia przez Newtona w 1687 roku uniwersalnego prawa przyciągania grawitacyjnego i stwierdzenia Galileusza z 1604 roku o prawie swobodnego spadania.

"Nie wiemy, czy da Vinci przeprowadził dalsze eksperymenty, czy też głębiej zbadał to pytanie. Ale fakt, że zmagał się z tym problemem w ten sposób - na początku 1500 roku - pokazuje, jak daleko wybiegał w przyszłość jego myślenie "- powiedział Gharib.

Tajne notatniki Da Vinci wypełnione fantastycznymi wynalazkami i obserwacjami anatomicznymi

Da Vinci był genialnym malarzem, architektem, wynalazcą, anatomem, inżynierem i naukowcem. Głównie samouk, spakował dziesiątki tajnych zeszytów z fantastycznymi wynalazkami i obserwacjami anatomicznymi. Oprócz szczegółowych rysunków anatomii człowieka, jego notatniki zawierają projekty rowerów, helikopterów, czołgów i samolotów. Z ponad 13 000 stron tych szkiców, które później zostały zebrane w kodeksy, zachowała się mniej niż jedna trzecia.

Gharib zbadał zdigitalizowane kopie tych notatników, aby omówić ze swoimi studentami badania da Vinci nad dynamiką przepływu, kiedy zobaczył szkice na stronach Codex Arundel, notatnika, który pochodzi z lat 1480-1518. Tam obserwował trójkąty utworzone przez cząsteczki wylewające się z ruchomych słoików, którym towarzyszyła intrygująca fraza zapisana lustrzanym pismem da Vinci.

"To, co przykuło moją uwagę, to kiedy napisał "Equatione di Moti" [przetłumaczone przez naukowców jako "równoważność ruchów"] na przeciwprostokątnej jednego z jego naszkicowanych trójkątów – tego, który był trójkątem równoramiennym prostokątnym. Zainteresowało mnie, co Leonardo miał na myśli mówiąc o tym wyrażeniu" - powiedział Gharib.

Gharib i jego koledzy odkryli, że da Vinci opisywał wodę lub piasek zrzucany z dzbanka, gdy poruszał się po prostej ścieżce równoległej do ziemi.

Notatki Da Vinci ujawniły, że wiedział, że cząstki przyspieszą w dół, a kiedy opuszczą dzban, przyspieszenie to było spowodowane tylko grawitacją. Da Vinci doszedł do wniosku, że jeśli dzban porusza się ze stałą prędkością, linia wyznaczana przez spadające cząstki będzie pionowa, ale jeśli przyspieszy ze stałą prędkością, to cząstki tworzą prostą, ale skośną linię, która tworzy przeciwprostokątną stronę trójkąta.

Włoski geniusz zauważył, że jeśli dzbanek przyspiesza, aby uwolnić kroplówki z taką samą prędkością, w jakiej grawitacja przyspiesza je w kierunku ziemi, wytyczany jest trójkąt równoboczny - pierwsza wskazówka zasady równoważności.

Da Vinci próbował sformułować swoje obserwacje w równanie, ale porzucił tę próbę. Przeprowadzając symulację jego eksperymentu, naukowcy odkryli, gdzie zbłądził.

"Widzieliśmy, że Leonardo zmagał się z tym, ale modelował to tak, że odległość spadającego obiektu [od punktu opadania obiektu] była proporcjonalna do 2 do potęgi t [gdzie t oznacza czas] zamiast proporcjonalnej do t do kwadratu. To błąd, ale później dowiedzieliśmy się, że użył tego rodzaju złego równania we właściwy sposób "- powiedział współautor Chris Roh, profesor inżynierii biologicznej i środowiskowej na Cornell University.

Badanie zostało opublikowane 28 listopada ubiegłego roku w czasopiśmie Leonardo.

Śledź Discoveries.news, aby uzyskać więcej informacji o najnowszych odkryciach naukowych i archeologicznych.

Obejrzyj poniższy film o cytacie Sir Isaaca Newtona na temat grawitacji.

Ten film pochodzi z kanału Anti-Disinformation na Brighteon.com.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Premier państwa UE oskarża Zełenskiego o próbę przekupstwa Premier Słowacji Robert Fico powiedział, że „nigdy” nie przyjmie pieniędzy z Kijowa"

  Ukraiński przywódca Władimir Zełenski rozmawia z mediami pod koniec szczytu UE w Brukseli. © Getty Images / Thierry Monasse Słowacki pre...