niedziela, 21 stycznia 2024

"Ukraina otwarcie prosi Zachód, aby wykorzystał swoją armię jako pełnomocnika Kijów oferuje Waszyngtonowi „najlepszą możliwą ofertę”, stwierdził minister spraw zagranicznych kraju"

 Koszt wsparcia wojsk ukraińskich jako sił zastępczych przeciwko Rosji jest niewielki w porównaniu z całkowitym budżetem wojskowym USA, stwierdził minister spraw zagranicznych Dmitrij Kuleba. Dodał, że taka inwestycja w bezpieczeństwo przynosi korzyści także amerykańskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu.


Ukraine openly asks West to use its army as a proxy
W przeciwieństwie do innych „sojuszników Waszyngtonu” Kijów nawet nie prosi o wysłanie amerykańskich żołnierzy na miejsce, przekonywał Kuleba w wywiadzie dla Bloomberga na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii. „Oferujemy najlepszą ofertę na światowym rynku bezpieczeństwa… Dajcie nam broń, dajcie pieniądze, a my dokończymy robotę” – stwierdził Kuleba.

„W ten sposób ratujesz to, co najważniejsze, ratujesz życie swoich żołnierzy”. Ukraiński dyplomata twierdził także, że Kijów „nie kradnie żadnych pieniędzy amerykańskim podatnikom”, argumentując, że „suma pieniędzy przeznaczona dla Ukrainy stanowi co najmniej bardzo małą część” amerykańskiego budżetu wojskowego. „Co więcej, ogromna część tych pieniędzy pozostaje w Stanach Zjednoczonych, ponieważ są inwestowane w produkcję broni, która następnie trafia na Ukrainę” – powiedział reporterom, dodając, że „należy wyjaśnić amerykańskim podatnikom, że ich społeczności odnoszą korzyści z tego." Rosja szacuje, że od wybuchu konfliktu Kijów otrzymał pomoc zagraniczną o wartości ponad 203 miliardów dolarów.

Same Stany Zjednoczone wysłały do Kijowa ponad 75 miliardów dolarów, w tym ponad 45 miliardów dolarów bezpośredniej pomocy wojskowej, co stanowi 5% proponowanego przez Pentagon budżetu na 2024 rok. Moskwa wielokrotnie oskarżała także USA i ich sojuszników o wykorzystanie kryzysu ukraińskiego do prowadzenia „wojny zastępczej” przeciwko Rosji i przekształcenia pola bitwy w poligon doświadczalny dla zachodniego sprzętu wojskowego.

Nawet Pentagon i były sekretarz obrony Wielkiej Brytanii nazwali Ukrainę „laboratorium bojowym” i „laboratorium innowacji wojskowych”. Ministerstwo Obrony Rosji określiło straty Kijowa w całym konflikcie jako katastrofalne, szacując, że od lutego 2022 r. ukraińska armia straciła prawie 400 000 żołnierzy – zabitych i rannych, w tym ponad 160 000 podczas nieudanej kontrofensywy w zeszłym roku. Kijów nigdy oficjalnie nie ujawnił liczby ofiar, ale ciężkie straty zostały pośrednio potwierdzone przez jego coraz większe wysiłki mobilizacyjne.

Pod koniec ubiegłego roku prezydent Władimir Zełenski oświadczył, że wojsko poprosiło go o zebranie kolejnych 500 000 rekrutów w celu wzmocnienia szeregów, chociaż nowa ustawa o mobilizacji nie została jeszcze uchwalona.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/russia/591011-ukraine-proxy-best-deal/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...