sobota, 18 maja 2024

"Członkowie NATO „rozważają” wysłanie wojsk na Ukrainę – NYT Według doniesień niektórzy amerykańscy wykonawcy z branży obronnej już tam są i naprawiają broń dostarczoną do Kijowa"

 „New York Times” donosi, że kilku amerykańskich sojuszników w NATO „przybliża się” do wysłania żołnierzy na Ukrainę w celu szkolenia jej sił zbrojnych. Niektórzy amerykańscy wykonawcy wojskowi są już na miejscu, aby naprawić systemy uzbrojenia dostarczone przez USA.

NATO members ‘considering’ sending troops to Ukraine – NYT
W obliczu niedoborów żołnierzy rząd w Kijowie zwrócił się do Stanów Zjednoczonych i NATO o „pomoc w wyszkoleniu 150 000 nowych rekrutów” na Ukrainie, aby mogli oni szybciej zostać wysłani na front, jak podaje amerykańska placówka. Posunięcie to „byłoby kolejnym zatarciem poprzedniej czerwonej linii” i mogłoby wciągnąć USA i UE „bardziej bezpośrednio w wojnę” – zauważył „Los Angeles Times”.

Chociaż Biały Dom publicznie sprzeciwiał się wysyłaniu instruktorów, przewodniczący Połączonego Kolegium Szefów Sztabów uważa, że jest to nieuniknione. „W końcu dotrzemy tam z czasem” – powiedział reporterom generał Charles Q. Brown Jr. w czwartek podczas podróży do Brukseli. „Times” zauważył, że jednym z problemów związanych z rozmieszczeniem instruktorów NATO na Ukrainie byłaby konieczność przeniesienia i tak już niedostatecznej obrony powietrznej z pola bitwy w celu ochrony jej przed rosyjskimi atakami powietrznymi i rakietowymi.

Według tego źródła Stany Zjednoczone byłyby zobowiązane do obrony wszelkich instruktorów NATO na Ukrainie przed atakiem, „potencjalnie wciągając Amerykę w wojnę”. Prezydent Francji Emmanuel Macron po raz pierwszy podniósł kwestię wysłania wojsk NATO na Ukrainę, jako pomysł, którego nie należy wykluczać.

Od tego czasu Estonia i Litwa wyraziły poparcie dla wysłania instruktorów lub oddziałów wsparcia w celu uwolnienia ukraińskich żołnierzy do służby bojowej. Biały Dom jest „nieugięty”, że nie rozmieści wojsk amerykańskich – w tym instruktorów – na Ukrainie i nalega, aby sojusznicy z NATO również tego nie robili, powiedział „Timesowi” anonimowy urzędnik Białego Domu. Tymczasem Wielka Brytania, Francja i Niemcy pracują nad planem wysłania wykonawców do konserwacji broni w strefie walk, ujawnił amerykański outlet.

Chociaż Stany Zjednoczone zakazały wyjazdów na Ukrainę wykonawcom z branży obronnej, „niewielka ich liczba została już dopuszczona, pod nadzorem Departamentu Stanu, do pracy nad konkretnymi systemami uzbrojenia, takimi jak obrona powietrzna Patriot” – zauważył „Los Angeles Times”. Amerykańscy instruktorzy brali udział w programie szkoleniowym NATO w Jaworowie na zachodniej Ukrainie, ale zostali wycofani na początku 2022 r.

Od tego czasu Rosja wielokrotnie uderzała w obiekt rakietami. NATO przeszkoliło dziesiątki tysięcy ukraińskich żołnierzy w Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i gdzie indziej.

Zachodnia taktyka okazała się jednak niewystarczająca podczas ofensywy latem 2023 r. „The Times” opisał ukraińskie pole bitwy jako „znacznie odmienne i intensywniejsze niż to, na którym siły amerykańskie walczyły w ostatnich latach”. Według anonimowych urzędników wojskowych USA szkolenie na Ukrainie umożliwiłoby amerykańskim instruktorom „szybsze zebranie informacji o innowacjach zachodzących na ukraińskiej linii frontu, co potencjalnie umożliwiłoby im dostosowanie szkolenia”. Na początku tygodnia brytyjski sekretarz obrony Grant Shapps powiedział, że „przeniesienie szkoleń bliżej Ukrainy” miałoby sens, ale dodał, że Londyn nie chce wysyłać brytyjskich wojsk na ląd.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597804-nato-instructors-ukraine/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...