sobota, 18 maja 2024

"Francja twierdzi, że rozprawa na Pacyfiku zakończyła się sukcesem Według doniesień zamieszki w Nowej Kaledonii ustały po przybyciu ciężko uzbrojonych żołnierzy"

 Dodatkowe siły bezpieczeństwa wysłane z Francji stłumiły tygodniowe zamieszki w Nowej Kaledonii, powiedział w piątek gubernator terytorium Południowego Pacyfiku.

France claims successful crackdown in Pacific
Archipelag liczący 270 000 mieszkańców położony jest pomiędzy Australią a Fidżi, 17 000 km od Paryża.

Rdzenni mieszkańcy Kanaków, którzy stanowią około 40% populacji, powstali na początku tego tygodnia przeciwko proponowanemu prawu, które umożliwiłoby głosowanie nowym osadnikom. Wysoki Komisarz Louis Le Franc powiedział w piątek reporterom, że rozmieszczenie dodatkowych 1000 pracowników ochrony po raz pierwszy od poniedziałku spowodowało „spokojniejszą i pokojową sytuację” w stolicy Numei, chociaż „pożary miały miejsce w szkole i dwóch firmy.” Reporterzy AFP zauważyli po mieście francuskich żołnierzy w czerwonych beretach, noszących maski gazowe, tarcze przed zamieszkami i karabiny.

Centrum handlowe wciąż płonęło, a na drogach stały dziesiątki spalonych samochodów. Setki ludzi ustawiło się w kolejce przed pozostałymi sklepami w poszukiwaniu żywności i innych artykułów.

Lokalna izba handlowa stwierdziła, że w wyniku zamieszek „zniszczono” aż 90% sieci dystrybucji artykułów spożywczych w Noumei, a szkody szacuje się na około 217 milionów dolarów. W zamieszkach zginęło pięć osób. Według francuskich urzędników jeden z żandarmów został postrzelony w głowę, a drugi zginął w wyniku przyjacielskiego ognia.

Zginęło także trzech Kanaków w wieku 17, 20 i 36 lat.

Zidentyfikowano i aresztowano dwóch podejrzanych o zabójstwa. Ogłaszając w środę rozmieszczenie posiłków, francuski premier Gabriel Attal powiedział, że władze będą domagać się „najsurowszych kar dla uczestników zamieszek i rabusiów”. Policja zatrzymała około 200 podejrzanych o udział w zamieszkach, a dziesięciu działaczy niepodległościowych Kanaku oskarżonych o organizowanie zamieszek umieściła w areszcie domowym.

Władze zakazały także aplikacji mediów społecznościowych TikTok za rzekome wykorzystywanie jej do organizowania zamieszek. TikTok nazwał tę decyzję „godną pożałowania” i stwierdził, że „władze lokalne ani rząd francuski nie skierowały żadnej prośby ani pytania, ani żądania wycofania treści”. Tymczasem według jednego z dostawców liczba mieszkańców Nowej Kaledonii rejestrujących się w celu korzystania z wirtualnych sieci prywatnych (VPN) maskujących ich lokalizację wzrosła o 150%. Nowa Kaledonia została skolonizowana przez Francję w XIX wieku, ale rdzenni Kanakowie wielokrotnie buntowali się przeciwko zdobywcom.

Ostatnie powstanie zakończyło się w 1988 r., kiedy Paryż zgodził się na przyznanie archipelagowi większej autonomii. W tym tygodniu zamieszki wybuchły po tym, jak rząd prezydenta Emmanuela Macrona zaproponował przyznanie pobytu – i prawa do głosowania – osobom, które przeprowadziły się na wyspy od tego czasu i mieszkały tam przez co najmniej dziesięć lat.

Działacze niepodległościowi Kanaku sprzeciwili się, argumentując, że „rozwodni to” ich głos. Nowa Kaledonia jest trzecim co do wielkości producentem niklu na świecie, który jest szeroko stosowany w przemyśle chemicznym, budowlanym i komunikacyjnym.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/597805-new-caledonia-riots-crackdown/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...