piątek, 21 lipca 2023

"Ambasada kandydata do NATO podpalona z powodu wyczynu spalenia Koranu. Incydent jest drugą chaotyczną demonstracją w kompleksie w ostatnich tygodniach"(video)

 Duży tłum uczestników zamieszek zaatakował ambasadę Szwecji w Bagdadzie w Iraku i podpalił budynek we wczesnych godzinach czwartkowego poranka. Gniewna demonstracja w Iraku jest postrzegana jako odpowiedź na ostatni z serii protestów planowanych w Sztokholmie, sankcjonowanych przez szwedzką policję, podczas których aktywista ma spalić muzułmańską świętą księgę, Koran.

NATO applicant’s embassy torched over Koran-burning stunt
Według agencji Reutera setki ludzi przybyło do misji dyplomatycznej we wczesnych godzinach czwartkowych po tym, jak wpływowy szyicki duchowny Muqtada al-Sadr wezwał swoich zwolenników do demonstracji. Materiał filmowy z miejsca zdarzenia krążył w Internecie, a jeden klip miał pokazywać moment, w którym uczestnicy zamieszek wtargnęli do ambasady. 
Ogień i dym można było zobaczyć na innych filmach, a czarne pióropusze kłębiły się z okien ambasady, gdy protestujący skandowali hasła.
Źródło cytowane przez Reuters powiedziało, że podczas protestu żaden pracownik ambasady nie ucierpiał, ale nie podał żadnych innych szczegółów.
Demonstracja została podobno wywołana zgodą szwedzkiego rządu na zbliżający się pokaz palenia Koranu przed ambasadą Iraku w Sztokholmie w czwartek. Podobny wyczyn miał miejsce w zeszłym miesiącu w tym samym miejscu, wywołując gorący protest w Bagdadzie, podczas którego wściekły tłum szturmował również szwedzką ambasadę. Szwedzka policja zezwala na protest przeciwko paleniu Biblii Rządy wielu krajów muzułmańskich również złożyły formalne protesty przeciwko wcześniejszemu spaleniu Koranu, w tym Iraku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Jordanii, Maroka i Turcji. W międzyczasie Al-Sadr wezwał do wydalenia ambasadora Szwecji z Iraku, mówiąc, że reprezentuje naród „wrogi islamowi”. Rosja i Stany Zjednoczone również potępiły ten wyczyn w Sztokholmie, choć Waszyngton utrzymywał, że pozwolenie na jego przeprowadzenie było zgodne z prawem Szwedów do swobodnego wyrażania opinii.




Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo|:https://www.rt.com/news/579996-iraq-sweden-embassy-koran/

Brak komentarzy:

"„Okno możliwości” dla stosunków rosyjsko-amerykańskich – Moskwa Administracja Bidena była „całkowicie beznadziejna”, powiedział wiceminister spraw zagranicznych"

  Russian Deputy Foreign Minister Sergei Ryabkov. ©  Sputnik/Evgeny Biyatov Relacje między Rosją a USA mogłyby się poprawić ...