ZDJĘCIE PLIKU: Oficerowie armii amerykańskiej i izraelskiej stoją przed amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej Patriot. © AFP / Jack Guez
Stany Zjednoczone, Izrael i Ukraina prowadzą rozmowy w sprawie dostarczenia do Kijowa maksymalnie ośmiu starych izraelskich systemów obrony powietrznej Patriot, podaje Financial Times, powołując się na osoby zaznajomione z negocjacjami.
W czwartek gazeta napisała, że w ramach umowy, która nie została jeszcze sfinalizowana, Patrioty zostaną najpierw wysłane z Izraela do USA, a następnie dostarczone na Ukrainę, która doświadcza niedoborów obrony powietrznej w konflikcie z Rosją.
W niedawnych rozmowach na temat możliwej dostawy systemów wyprodukowanych w USA uczestniczyli ministrowie i wyżsi urzędnicy z trzech krajów, w tym sekretarz stanu USA Antony Blinken, doradca Białego Domu ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan, a także minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmitrij Kuleba i prezydent Władimira Zełenskiego Źródła podają, że szef sztabu Andriej Jermak.
Choć omawiano dostawę ośmiu systemów obronnych, możliwe jest, że nie wszystkie trafią na Ukrainę – podał FT.
W kwietniu Izrael ogłosił plany wycofania z eksploatacji ponad 30-letnich akumulatorów M901 PAC-2 i zastąpienia ich bardziej zaawansowanymi systemami obrony powietrznej. Jednakże ośmiu wspomnianych Patriotów nie zostało jeszcze wycofanych ze służby ze względu na obawy rządu, że rosnące napięcia z libańskim ruchem zbrojnym Hezbollah mogą przerodzić się w wojnę totalną.
Według FT Kijów posiada obecnie co najmniej cztery systemy Patriot, które dostarczyły USA i Niemcy.
Pod koniec marca rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że od początku roku siły Moskwy zniszczyły pięć Patriotów obsługiwanych przez Ukrainę.
Poproszony o komentarz w sprawie raportu Kuleba powiedział: „Ukraina kontynuuje współpracę z różnymi krajami na całym świecie w celu uzyskania dodatkowych systemów Patriot”.
Minister spraw zagranicznych powiedział FT, że władze Kijowa „wzywają wszystkie kraje posiadające takie systemy, aby zapewniły je Ukrainie”.
Przez cały konflikt między Moskwą a Kijowem Izrael udzielał Ukrainie jedynie pomocy humanitarnej, powstrzymując się od wysyłania jakiejkolwiek broni.
Rok temu kraj odrzucił żądanie Władimira Zełenskiego dotyczące izraelskich systemów obrony powietrznej Żelaznej Kopuły.
Premier Benjamin Netanjahu powiedział wówczas, że Izrael potrzebuje wszystkich baterii Żelaznej Kopuły, aby zapewnić „swobodę działania” w Syrii, regionie, w którym znajduje się duża rosyjska obecność wojskowa.
Powiedział też, że jeśli izraelska broń zostanie przechwycona na polu bitwy na Ukrainie, będzie mogła zostać ostatecznie przekazana Iranowi.
FT zauważyła, że umowa na dostawę systemów Patriot Ukrainie „oznaczałaby zmianę” w stosunkach Izraela z Rosją.
Moskwa wielokrotnie ostrzegała, że dostawy broni i amunicji do Kijowa przez USA i ich sojuszników nie uniemożliwią Rosji osiągnięcia celów militarnych, a jedynie przedłużą walki.
Według rosyjskich urzędników dostarczanie broni, wymiana informacji wywiadowczych i szkolenie wojsk ukraińskich w praktyce oznaczają, że narody zachodnie stały się de facto stronami konfliktu.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz