Bank of Mexico planuje wprowadzić w obiegu własną walutę cyfrową do 2024 r., aby przyjąć najnowszą technologię płatności i zachęcić do tworzenia finansów w gospodarce, która opiera się głównie na transakcjach gotówkowych.
Bank centralny Meksyku pod administracją prezydenta Andresa Manuela Lopeza Obrador napisał na Twitterze 30 grudnia, że ważne jest „wykorzystanie tych nowych technologii i infrastruktury płatniczej najnowszej generacji jako cennych opcji przyspieszenia integracji finansowej w kraju”.
W niedawnym raporcie Bank of Mexico poinformował, że bada rozwój waluty cyfrowej na różnych etapach. Jako podstawę platformy wykorzysta obecny system płatności elektronicznych, aby poszerzyć opcje płatności w ramach szybkiego, bezpiecznego i wydajnego planu.
Doradcy banku centralnego prowadzili rozmowy z instytucjami finansowymi na temat aplikacji i fundacji potrzebnej do uruchomienia cyfrowej waluty, która mogłaby być wykorzystywana do podstawowych transakcji, powiedziała osoba świadoma planów Banku Meksyku. Ogromna liczba transakcji odbywa się za pomocą gotówki, biorąc pod uwagę szeroką nieformalną gospodarkę, która w 2020 roku stanowiła prawie 22 procent produktu krajowego brutto Meksyku.
Bank centralny Meksyku, znany ze swojej tradycyjnej polityki pieniężnej, odradzał ryzyko związane z prywatnymi aktywami kryptowalutowymi, takimi jak bitcoin, ze względu na jego zmienność wartości i ograniczoną akceptację. Jednak urzędnicy bankowi byli otwarci na cyfrowe waluty banku centralnego jako sposób na przyspieszenie integracji finansowej.
Gubernator Banku Meksyku Alejandro Diaz de Leon powiedział na spotkaniu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) w lipcu zeszłego roku, że banki centralne muszą działać szybko, aby tworzyć nowe formy pieniądza i w pełni operacyjne waluty cyfrowe w obliczu rosnącego wykorzystania aktywów kryptograficznych i ryzyka, jakie przynieść.
Meksykański miliarder Ricardo Salinas Pliego powiedział w czerwcu ubiegłego roku, że uczynił swój Banco Azteca pierwszym bankiem w Meksyku akceptującym bitcoiny.
Bank of Mexico, Sekretariat Finansów i Kredytów Publicznych oraz regulatorzy bankowości i papierów wartościowych powiedzieli w odpowiedzi, że kryptowaluty, takie jak bitcoin, nie są prawnym środkiem płatniczym w Meksyku i że instytucje finansowe nie są zatwierdzone do oferowania operacji z takimi aktywami. (Powiązane: Chiński Bank Centralny zakazuje wszelkich transakcji kryptowalutowych.)
„Chociaż można je wymieniać, nie pełnią one funkcji pieniądza, ponieważ ich akceptacja jako forma płatności jest ograniczona i nie są dobrą rezerwą ani odniesieniem wartości” – stwierdziła grupa w oświadczeniu.
W przeciwieństwie do bitcoina i innych form kryptowalut, cyfrowe waluty banku centralnego są wirtualną lub elektroniczną formą waluty fiducjarnej. Bahamy rozpoczęły w październiku 2020 roku pierwszą na świecie cyfrową walutę banku centralnego – piaskowy dolar.
Szwajcarski Bank Rozrachunków Międzynarodowych (BIS), kierowany przez byłego prezesa Banku Meksyku Agustina Carstensa, stwierdził w ankiecie z 2021 r., że 86 proc. banków centralnych bada potencjał walut cyfrowych banku centralnego, 60 proc. powiązanej technologii, a 14 procent pracowało nad projektami pilotażowymi.
BIS powiedział, że celem badania jest ustalenie, czy takie waluty chronią zaufanie publiczne do pieniądza, zachowują stabilność cen i ustanawiają bezpieczne systemy płatności.
Poza Meksykiem Wielka Brytania rozważa również nową cyfrową walutę banku centralnego. Bank Anglii (BoE) wcześniej opublikował dokument na temat możliwości, wyzwań i konstrukcji walut cyfrowych z centralnym obrotem, a Financial Times poinformował o planie Wielkiej Brytanii posiadania własnej cyfrowej waluty banku centralnego.
„[Celem] byłoby zabezpieczenie funta szterlinga w przyszłości przeciwko kryptowalutom i ulepszenie systemu płatności” – podał Financial Times. Cyfrowa wersja funta szterlinga nie zastąpi jednak fizycznej gotówki ani istniejących rachunków bankowych według BoE.
Salwador przyjmuje bitcoin jako prawny środek płatniczy
Salwador stał się pierwszym krajem, który przyjął bitcoin, pozostawiając w tyle banki centralne, które wciąż badają potencjał walut cyfrowych. Salwador był zagorzałym zwolennikiem kryptowaluty, a jego prezydent Nayib Bukele powiedział, że jej istnienie oznacza upadek walut fiducjarnych.
Bitcoin był na przejażdżce kolejką górską w 2021 roku i osiągnął rekordowy poziom pod koniec ubiegłego roku. Pomogło jej uruchomienie na rynkach kapitałowych giełdowego funduszu kontraktów futures na bitcoin, poza przyjęciem Salwadoru.
Nie wiadomo, czy kryptowaluta zastąpi walutę fiducjarną, ale Bukele uważa, że ten pomysł jest możliwy.
„To, co zostało nazwane przez organizacje międzynarodowe „Eksperymentem #Bitcoin”, jest niczym innym jak światem obserwującym, jak masowa adopcja zmienia gospodarkę kraju. Jeśli to dla dobra, to koniec gry dla FIATA. Salwador jest iskrą, która rozpala prawdziwą rewolucję” – napisał na Twitterze Bukele 23 grudnia 2021 r.
Salwador ma na myśli inne projekty, które wspierają jego przejście do przestrzeni kryptograficznej. Jednym z nich jest projekt stworzenia miasta finansowanego przez bitcoin, które ma zdolność kryptowaluty do stymulowania wzrostu gospodarczego w Salwadorze.
Obejrzyj poniższy film to know more about digital currency.
This video is from the RealNewsChannel.com on Brighteon.com.
Follow BitcoinCollapse.news to know more about cryptocurrency.
Przetlumaczyla GRprzez translator Google
zrodlo:https://www.naturalnews.com/2022-01-03-bank-of-mexico-to-launch-digital-currency.html
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz