środa, 10 maja 2023

"Archeolodzy odkrywają posągi, które mogą przedstawiać ludzi z zaginionej cywilizacji Tartessos"(video)

 Archeolodzy w Hiszpanii odkryli posągi, które prawdopodobnie przypominają ludzi starożytnej cywilizacji Tartessos.



Pięć kamiennych popiersi sprzed 2 600 lat odkryto w Casas del Turunuelo, historycznym zabytku w Guarenie w południowej Hiszpanii. Posągi pochodzące z 5 wieku pne miały twarze przedstawiające ludzi z Tartessos, którzy żyli na południowym Półwyspie Iberyjskim około 3 lat temu. Ale Tartessos w niewytłumaczalny sposób zniknął – a to, jak wyglądali jego mieszkańcy, od dawna było przedmiotem spekulacji. .

Naukowcy z Hiszpańskiej Narodowej Rady ds. Badań Naukowych (CSIC) zauważyli, że popiersia są pierwszymi ludzkimi przedstawieniami ludu Tartessos. Sebastian Celestino, badacz z Instytutu Archeologii w Meridzie, zgodził się z tą obserwacją.

"To łamie paradygmat, że Tartessian był kulturą anikoniczną, to znaczy taką, która nie miała figuratywnej ani antropomorficznej reprezentacji" - powiedział Celestino hiszpańskiej gazecie El Pais.

"Niezależnie od tego, czy był to rzemieślnik z innego miejsca, czy ktoś urodzony w okolicy, który opanował techniki, wydaje się jasne, że zostały one tutaj wyrzeźbione. [To] wiele mówi o poziomie zaawansowania tych, którzy zlecili coś takiego".

Niedawne zdjęcie dwóch z pięciu popiersi pokazało postacie przypominające dwie kobiece osobowości. Oba zostały przedstawione z dużymi i wyszukanymi kolczykami, prezentującymi umiejętności złotnicze Tartessian.

Esther Rodriguez, współdyrektor strony, powiedziała El Pais: "Tego typu kolczyki znaleziono w innych miejscach epoki i regionu. Są więc bardzo dobrze udokumentowane, ale teraz w końcu wiemy, jak były noszone. Łańcuch został użyty do przymocowania go do ucha".

Dwa popiersia podobno przedstawiały dwie kobiety jako boginie, podczas gdy trzecie popiersie przedstawiało wojownika. Tymczasem pozostałe dwa popiersia, które nie były tak dobrze zachowane jak wcześniejsze trzy, mogą również reprezentować jakiś rodzaj bóstwa.

CSIC powiedział, że naukowcy nie wykluczają, że są wybitnymi postaciami w społeczeństwie Tartessian. Możliwe, że początkowo wszystkie były częścią tej samej konstrukcji naściennej i razem opisywały jakąś historię lub narrację.

Tartessos związane z zaginionym starożytnym miastem Atlantyda

W 9 wieku pne mieszanie się fenickich kolonizatorów i miejscowej ludności w południowej Hiszpanii, gdzie obecnie znajduje się Turunuelo, dało początek cywilizacji Tartessian. Tartessos rozkwitł i wzbogacił się dzięki handlowi metalami. Ogromne bogactwo i dobrobyt cywilizacji wynikały z obróbki metali i handlu cyną, złotem i miedzią.

Tartessos był również związany z legendarną Atlantydą – starożytnym miastem, które rzekomo zostało zdewastowane i zatonęło pod Oceanem Atlantyckim. Jak i dlaczego do tego doszło, wciąż pozostaje tajemnicą. Niektórzy cytowali Tartessos jako źródło mitu o Atlantydzie, podczas gdy inni uważają, że Tartessos był współczesnym partnerem handlowym zaginionego starożytnego miasta.

(Powiązane: Prehistoryczne miejsce opisane jako "prawdziwa Atlantyda" - eksperci w wyścigu z czasem, aby odzyskać skarby, zanim znikną ponownie.)

Powszechnie uważa się, że opowieść o Atlantydzie została wymyślona 2 300 lat temu przez greckiego filozofa Platona, ale niektórzy fani historii nadal uważali, że naprawdę istniała.

Wielu wierzy, że zaginiona cywilizacja została zniszczona przez Trójkąt Bermudzki. Ten obszar Oceanu Atlantyckiego, zwany także Diabelskim Trójkątem, stał się miejskim mitem po tym, jak w regionie zniknęło ponad 50 statków i 20 samolotów. Inna teoria sugeruje, że został zniszczony przez klęskę żywiołową, taką jak powódź, trzęsienie ziemi lub erupcja wulkanu.

Śledź Ancients.news, aby uzyskać więcej historii o starożytnych cywilizacjach.

Obejrzyj ten film, aby dowiedzieć się więcej o zaginionych legendach Atlantydy, która jest powiązana z Tartessos.

Ten film pochodzi z kanału Eric Dubay na Brighteon.com.

Więcej powiązanych artykułów:

Pięć legendarnych zaginionych miast, których nigdy nie odnaleziono.

Archeolodzy odkrywają możliwe ruiny świątyni Posejdona w Grecji.

Odkrycie ogromnych ruin starożytnego rzymskiego miasta dotkniętego tsunami dowodzi, że "zmiana klimatu" nie jest odpowiedzialna za klęski żywiołowe.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.naturalnews.com/

Brak komentarzy:

"Rozejm Izraela z Hezbollahem wchodzi w życie Rozejm wynegocjowany przez USA został ogłoszony we wtorek po napiętych negocjacjach"

Zniszczony budynek w Bejrucie 25 listopada 2024 r. © Houssam Shbaro / Anadolu / Getty Images Zawieszenie broni między Izraelem a libańską g...