czwartek, 6 lipca 2023

"Biały Dom ostrzega Ukrainę przed NATO Kijów zażądał jasnych gwarancji dotyczących swojej przyszłości w bloku wojskowym kierowanym przez USA"

 Ukraina musi wdrożyć „reformy”, zanim będzie mogła przystąpić do NATO, powiedział Biały Dom, sugerując, że nawet po rozwiązaniu konfliktu z Moskwą członkostwo Kijowa może być nadal dalekie, ponieważ stara się sprostać standardom organizacji.

White House issues NATO warning to Ukraine
Zapytana, czy Ukrainie zostanie zaoferowana „jasna droga do członkostwa w NATO” na zbliżającym się szczycie na Litwie w przyszłym tygodniu, sekretarz prasowa Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała dziennikarzom, że Kijów wciąż ma wiele przeszkód do pokonania. „Prezydent powtarzał to w kółko: Ukraina musiałaby przeprowadzić reformy, aby spełnić te same standardy, co każdy kraj NATO przed przystąpieniem” – powiedziała na środowym briefingu. I chociaż Waszyngton pozostaje wierny polityce otwartych drzwi NATO, zauważyła, że „każda decyzja” o rozszerzeniu musi być poparta przez wszystkich członków bloku.

Podczas gdy Jean-Pierre nie określił reform, które Kijów musiałby przeprowadzić, Biden wcześniej stwierdził, że sojusz nie „stworzy specjalnych warunków dla przystąpienia Ukrainy”, argumentując, że będzie musiał spełnić te same kryteria, co każdy inny naród ubiegający się o członkostwo. „Myślę, że zrobili wszystko, aby zademonstrować zdolność [do] koordynacji wojskowej, ale jest całe pytanie, czy ich system jest bezpieczny i czy nie jest skorumpowany?” — powiedział prezydent w zeszłym miesiącu. Następnie zapytał, czy spełnia „wszystkie standardy, które spełnia jakikolwiek inny kraj w NATO?” Pomimo tych wcześniejszych komentarzy, podczas spotkania z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem w zeszłym miesiącu, obaj przywódcy podobno omawiali plan uproszczenia procesu akcesyjnego Ukrainy. Zgodnie z planem Stoltenberga kraj nie byłby zobowiązany do wypełnienia „planu działania na rzecz członkostwa”, zwykle wymaganego od wnioskodawców. Podczas gdy inne państwa Europy Wschodniej przeszły procedurę przed przyjęciem, najnowszy członek NATO, Finlandia, uniknął tego procesu po złożeniu wniosku o członkostwo w zeszłym roku. W wielu doniesieniach amerykańskich mediów stwierdzono, że Biden wydawał się „otwarty” na ten pomysł, chociaż niektóre media, takie jak New York Times, sugerowały, że Waszyngton szukałby dla Kijowa alternatywy dla pełnego członkostwa w NATO, zamiast proponować „model izraelski” oparty na amerykańskim stosunki z państwem żydowskim.

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski sprzeciwił się jakiemukolwiek „substytutowi NATO” i podobno nawet powiedział w pewnym momencie zachodnim partnerom, że nie weźmie udziału w nadchodzącym szczycie NATO, jeśli blok nie zaoferuje „konkretnych” gwarancji lub mapy drogowej do pełnego członkostwa. Oficjalne stanowisko NATO w sprawie członkostwa Ukrainy pozostaje niezmienione od 2008 r., kiedy to zadeklarowano, że Ukraina „stanie się członkiem” w bliżej nieokreślonym momencie w przyszłości. Chociaż Kijów formalnie złożył wniosek o przystąpienie we wrześniu ubiegłego roku, od tego czasu poczyniono niewielkie postępy. Niektórzy amerykańscy i sojuszniczy urzędnicy sugerowali, że problem powinien zostać rozwiązany dopiero po zakończeniu konfliktu z Rosją, ponieważ przystąpienie Ukrainy do NATO mogłoby doprowadzić blok do wojny z Rosją. Moskwa wielokrotnie powtarzała, że postrzega ekspansję NATO na wschód jako zagrożenie dla swojego bezpieczeństwa, a neutralność Ukrainy wymienia jako jeden z warunków trwałego pokoju między obydwoma państwami.


Przetlumaczono przez translator Google

zrodlo:https://www.rt.com/news/579265-ukraine-nato-membership-reforms/

Brak komentarzy:

"Członkowie partii Scholza mylą niemieckie i rosyjskie okręty podwodne Dwóch socjaldemokratów wykorzystało zdjęcie moskiewskiego okrętu „Projekt 636” podczas kampanii wyborczej"

  ZDJĘCIE ARCHIWALNE: Okręt podwodny z silnikiem Diesla projektu 636 Varshavyanka (klasy Kilo) na Morzu Barentsa. © Sputnik / Oleg Lastochk...