Irlandzki premier Leo Varadkar ogłosił, że jego rząd zamierza nałożyć na ukraińskich uchodźców obowiązek zapłaty za zakwaterowanie w kraju. Zauważył, że Irlandia należy dotychczas do najbardziej hojnych pod tym względem państw członkowskich UE, ale nie może już sobie na to pozwolić ze względu na kryzys mieszkaniowy.
W rozmowie z reporterami podczas oficjalnej wizyty w Korei Południowej w weekend Varadkar wyjaśnił, że „liczby są bardzo duże. Wywiera to ogromną presję na zakwaterowanie”.
Nowa polityka, którą premier ma nadzieję wprowadzić przed końcem roku, ma zmniejszyć napływ przybyszów, tak aby irlandzkie władze miały „więcej czasu na nadrobienie zaległości” w sprawach mieszkaniowych i innych.
Varadkar zwrócił również uwagę, że inne państwa członkowskie UE „nie oferują na przykład nieograniczonego, bezpłatnego zakwaterowania zapewnianego przez państwo”, wyjaśniając, że chciałby dostosować warunki do tych w innych krajach
Powiedział, że około 30% z 500–800 Ukraińców przybywających co tydzień do Irlandii ubiegało się o tymczasową ochronę w innym państwie europejskim przed przeprowadzką do tego kraju wyspiarskiego.
Premier podkreślił jednak, że „Ukraińcy nadal będą tu mile widziani”.
Oprócz zakończenia bezpłatnego zakwaterowania irlandzki rząd planuje także zmianę świadczeń socjalnych, aby zachęcić ukraińskich uchodźców do poszukiwania pracy. Szczegóły nie zostały jeszcze sfinalizowane.
Tymczasem niemiecki „Der Spiegel” doniósł w sobotę, że wysiłki Berlina mające na celu integrację Ukraińców z lokalnym rynkiem pracy wydają się nieskuteczne. Serwis zacytował kilku urzędników regionalnych, którzy twierdzili, że nowe przepisy wprowadzone przez rząd mogą w rzeczywistości zniechęcić nowo przybyłych do poszukiwania pracy.
Zgodnie z nowymi przepisami ukraińscy uchodźcy otrzymują obecnie 502 euro (540 dolarów) miesięcznie w ramach „świadczeń obywatelskich” (Buergergeld), w porównaniu do 410 euro miesięcznie, do których byli uprawnieni wcześniej. Co więcej, zamiast wspólnego mieszkania otrzymują teraz mieszkanie.
Mattias Jendricke, administrator okręgu w Nordhausen w Turyngii, powiedział „Der Spiegel”, że rząd „sprawił, że było dla nich zbyt miło”. Inny urzędnik zauważył natomiast, że „chęć uchodźców z Ukrainy do pracy znacznie spadła wraz z przejściem na świadczenia obywatelskie”.
Zdaniem szefowej Federalnej Agencji Pracy Andrei Nahlesa wskaźnik zatrudnienia ukraińskich uchodźców wynosi 19%.
Tymczasem na koniec września ich liczba w Niemczech przekroczyła milion, jak szacuje serwis informacyjny Mediendienst Integration.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/586668-irish-pm-end-free-accommodation-ukrainians/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz