Kierownictwo Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE), a także niektóre jej organy wykonawcze odstąpiły od swoich mandatów, powiedzieli w niedzielę RIA Novosti urzędnicy rosyjskiego MSZ. Ministerstwo stwierdziło, że w szczególności organ „przymyka oczy na rażące naruszenia” popełniane przez władze ukraińskie i ich zachodnich popleczników.
Komentarze są następstwem doniesień o możliwym zawieszeniu udziału Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym OBWE.
Na początku lutego stały przedstawiciel Moskwy w tej organizacji Aleksandr Wołgariew powiedział Stałej Radzie OBWE, że Rosja nie weźmie udziału w zimowej sesji Zgromadzenia.
Odbyło się ono w dniach 22-23 lutego w Wiedniu.
„Rezygnacja z dialogu nie należy do rosyjskiej tradycji dyplomatycznej” – stwierdził Wołgariew, dodając, że Moskwa „nie widzi żadnej wartości dodanej w bezowocnych debatach”, w których uczestnicy po prostu „ćwiczą rusofobię i przeklinają, zamiast szukać rozwiązania” różnych palących kwestii.
Według RIA Novosti rosyjscy legislatorzy rozważali zawieszenie wpłat na rzecz Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE.
Taka decyzja nie została jeszcze podjęta, powiedział w niedzielę agencji prasowej pierwszy zastępca szefa Komisji Spraw Zagranicznych Dumy Państwowej Rosji Dmitrij Nowikow.
Posunięcie to ma być koordynowane przez obie izby rosyjskiego parlamentu – wyjaśnił.
Moskwa wstrzymała już wpłaty na rzecz samej OBWE po kilkukrotnym odmówieniu jej delegacji dostępu do posiedzeń tej organizacji.
„Nie powinniśmy płacić za coś, w czym nie uczestniczyliśmy” – powiedział wówczas marszałek Dumy Państwowej Wiaczesław Wołodin.
W listopadzie 2022 r. Polska odmówiła wydania wiz rosyjskim urzędnikom zaplanowanym na spotkanie OBWE w Warszawie.
W czerwcu 2022 r. rosyjskim parlamentarzystom zakazano podróżowania do Wielkiej Brytanii w celu wzięcia udziału w sesji Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE w Birmingham.
W lutym Wołgariew powiedział, że Moskwa nie wznowi płatności, dopóki nie otrzyma „solidnych gwarancji”, że rosyjscy delegaci będą mieli dostęp do wszystkich wydarzeń organizacji i zapewnione będzie ich bezpieczeństwo.
Niemniej jednak rosyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaprzeczyło w niedzielę jakoby Moskwa całkowicie zerwała stosunki.
„Nadal w pełni angażujemy się w dyskusje polityczne [w ramach] OBWE i przekazujemy stanowisko Rosji szerszemu gronu odbiorców… [oraz] zwalczamy zachodnią i ukraińską dezinformację” – stwierdzono.
Rosja jest członkiem OBWE od czasu podpisania przez Związek Radziecki Porozumień Helsińskich w 1975 r.
Misja monitorująca tej organizacji na wschodniej Ukrainie rozpoczęła się w 2014 r., ale została odwołana tuż przed rozpoczęciem rosyjskiej operacji wojskowej w lutym 2022 r.
Rosja wcześniej wielokrotnie oskarżył grupę o ignorowanie naruszeń ze strony Kijowa.
Zgromadzenie Parlamentarne OBWE, które odbyło swoją pierwszą sesję w 1992 r., składa się z 57 państw członkowskich i deklaruje, że jego główną misją jest ułatwianie „dialogu międzyparlamentarnego na rzecz realizacji celów OBWE w zakresie wszechstronnego bezpieczeństwa”.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/russia/593156-osce-violate-mandate-moscow/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz