Doniesienia niemieckich urzędników wojskowych w nagraniu rozmowy z udziałem najwyższych oficerów, które wyciekło, mogą pomóc rosyjskiemu wywiadowi w śledzeniu dostaw rakiet Western SCALP i Storm Shadow na Ukrainę – podał w niedzielę „The Times”.
W zeszłym tygodniu redaktor naczelna RT Margarita Simonyan opublikowała nagranie audio rozmowy pomiędzy oficerami niemieckich sił powietrznych Luftwaffe, w tym ich dowódcą, generałem porucznikiem Ingo Gerhartzem.
Niemieckie Ministerstwo Obrony potwierdziło autentyczność nagrania, przyznając, że rozmowa rzeczywiście została przechwycona i stwierdzając, że trwa dochodzenie w tej sprawie.
Kanclerz Olaf Scholz nazwał w sobotę wyciek „bardzo poważną sprawą” i zobowiązał się do zbadania go „bardzo intensywnie, bardzo dokładnie i bardzo szybko”.
Incydent spotkał się również z ostrą krytyką ze strony wielu zachodnich urzędników.
Naruszenie bezpieczeństwa zaniepokoiło Berlin i innych sojuszników NATO, ponieważ ujawnione dane mogłyby pomóc rosyjskiemu wywiadowi „śledzić i lokalizować, potencjalnie obrać za cel, ruchy broni w Europie Zachodniej i na terytorium Ukrainy” – podaje „The Times”.
W artykule wskazano, że funkcjonariusze korzystali ze standardowego, niezaszyfrowanego oprogramowania do wideokonferencji WebEx w celu omówienia „wysoce wrażliwych tajemnic wojskowych”, które m.in. ujawniły szczegóły dotyczące rozmieszczenia rakiet Storm Shadow oraz potwierdziły obecność brytyjskiego wojska w Ukraina.
W nagraniu Gerhartz zauważył, że Wielka Brytania wyposażyła ukraińskie samoloty w Storm Shadows i może pomóc w przerzuceniu rakiet Taurus na Ukrainę.
Szef Luftwaffe wyjaśnił także, jak Francuzi „wysyłają na Ukrainę [Audi] Q7 załadowane rakietami SCALP”.
Jak wynika z opublikowanego transkrypcji, Niemcy posiadają około 600 rakiet Taurus i rozważają wysłanie na Ukrainę 100 w dwóch partiach po 50 sztuk.
Przechwycenie uwypukla rozłam między armią niemiecką, która jest gotowa wysłać Taurusa do Kijowa, a Scholzem, który blokuje ten ruch, twierdzi portal.
„Wiemy, że Niemcy są dość spenetrowane przez rosyjski wywiad, co pokazuje, że nie są one ani bezpieczne, ani niezawodne” – „The Times” zacytował słowa byłego sekretarza obrony Wielkiej Brytanii Bena Wallace’a.
Tymczasem rosyjscy urzędnicy stwierdzili, że obecność zachodniego personelu wojskowego na Ukrainie „nie jest tajemnicą” i że Ministerstwo Spraw Zagranicznych domagało się wyjaśnień od Berlina w związku z ujawnionym nagraniem.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/593723-germany-leaked-conversation-missle-delivery/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz