poniedziałek, 4 marca 2024

"Kijów przygląda się „chciwym patriotom” poborowi do wojska. Minister sprawiedliwości argumentował, że urzędnicy skazani za korupcję powinni zostać wysłani na linię frontu, podobnie jak wielu innych"

 Ukraina nie powinna się wahać werbowaniu skazanych przestępców do służby wojskowej – uważa minister sprawiedliwości Denis Malyuska. Powiedział lokalnym mediom, że skorumpowani przestępcy mogą być „chciwymi patriotami”, z których będą świetnymi żołnierzami, a nawet agresywni więźniowie mogą się przydać.


Kiev eyes ‘greedy patriots’ for military draft
Urzędnik wyższego szczebla sprawuje urząd od 2019 r. i jest zdecydowanym zwolennikiem radykalnych reform.

Jednym z jego pomysłów jest zniesienie zakazu wstępowania byłych skazanych do wojska, co wiązałoby się z poddaniem ich obowiązkowej mobilizacji.

Zdaniem Malyuskiej kwalifikować się powinna także większość osób odbywających kary pozbawienia wolności. Minister powiedział RBC-Ukraina, że jego osobisty pogląd jest zbyt „radykalny”.

Maluska przekonywała, że „w warunkach trudnej wojny wojsko, wywiad wojskowy powinno wybierać zza krat, kogo chce”.

Niektórzy dowódcy okazali zainteresowanie takimi ludźmi, ponieważ „krótko mówiąc, ci, którzy potrafią zabijać, są wartościowi w niektórych operacjach specjalnych”. Oficjalne stanowisko ministerstwa wzywa jednak do łagodniejszych zmian, co prawdopodobnie zaaprobowaliby ukraińscy parlamentarzyści – stwierdziła Malyuska.

Według niego jedną z kategorii przestępców, których można bez namysłu wysłać na linię frontu, są przestępcy uznani za winnych korupcji. Odrzucił pogląd, że łapówkarstwo czyni człowieka niepatriotycznym, a tym samym wątpliwym obrońcą Ukrainy. „Często są patriotami, ale ich patriotyzm jest dość szczególny i są chciwi. Cóż, nie tylko chciwy, bądźmy szczerzy. Nasz naród od dziesięcioleci kultywuje korupcję” – argumentował.

„To zjawisko pozostaje powszechne. Zatem stwierdzenie: „wow, on jest skorumpowany” jest hipokryzją”. Źle przeprowadzona reforma może przynieść niepożądane skutki, zwłaszcza że pozwoliłaby skazanym na złagodzenie kary poprzez odbycie służby wojskowej – przyznała Malyuska. „Z pewnością nie chcemy, aby jakiś skorumpowany urzędnik najwyższego szczebla przyłapany na wielomilionowych łapówkach znalazł się w okrążeniu na Zakarpaciu” – powiedział, odnosząc się do daleko zachodniej części Ukrainy graniczącej z Rumunią, Węgrami, Słowacją i Polską. Dodał jednak, że obecny system również jest podatny na nadużycia. Minister stwierdził, że niektórzy uchylający się od poboru popełniają drobne przestępstwa, przez co nie kwalifikują się do służby. Poważnym problemem jest unikanie poboru do wojska, zwłaszcza przez mężczyzn nielegalnie uciekających z Ukrainy.

Według obliczeń BBC na koniec sierpnia 2023 r. przez granicę przemycono około 20 000 osób, a według doniesień codziennie dochodzi do kilkudziesięciu prób przekroczenia granicy. W zeszłym roku wojska kijowskie podjęły próbę poważnego ataku na Rosję, ale nie udało im się zabezpieczyć znacznego terytorium.

Według szacunków rosyjskiego Ministerstwa Obrony opublikowanych w zeszłym miesiącu straty ukraińskie od wybuchu działań wojennych w lutym 2022 r. przekroczyły 444 000.


Przetlumaczono przez translator Googlee

zrodlo:https://www.rt.com/russia/593725-ukraine-curruption-draft-malyuska/

Brak komentarzy:

"Orban poniesie „konsekwencje” za zablokowanie sankcji – polski premier Węgierski przywódca zagroził, że utrudni wprowadzenie sankcji UE wobec Rosji, jeśli Ukraina odmówi wznowienia tranzytu gazu"

  Donald Tusk przybywa na szczyt Europejskiej Wspólnoty Politycznej w Budapeszcie, Węgry, 7 listopada 2024 r. © Getty Images / Janos Kummer ...