Armia Birmy przeprowadza zamach stanu, zatrzymanie Aung Sang Suu Kyi i innychJAMES DOUBEK I EMMA BOWMANNPR
Jej partia powiedziała, że przywódczyni Birmy, Aung San Suu Kyi, została zatrzymana we wczesny poniedziałek w obawie przed zamachem stanu. Aung Shine Oo / AP
Zaktualizowano o godz. 1:18 czasu wschodniego w poniedziałek
Wojsko Mjanmy twierdzi, że przejmuje kontrolę nad krajem w wyniku zamachu stanu na rząd cywilny kierowany przez Aung San Suu Kyi, który został zatrzymany wraz z innymi przywódcami Narodowej Ligi na rzecz Demokracji w poniedziałek.
Armia oświadczyła, że władza zostanie przekazana głównemu dowódcy Min Aung Hlaing w oświadczeniu wyemitowanym w telewizji wojskowej, która również ogłosiła roczny stan wyjątkowy, podał Reuters.
Kilka godzin wcześniej rzecznik NLD Myo Nyunt powiedział agencji Reuters, że radca stanowy Suu Kyi, prezydent Win Myint i inni przywódcy cywilni zostali „zabrani” podczas porannego nalotu.
„Chcę powiedzieć naszym ludziom, aby nie reagowali pochopnie i chcę, aby postępowali zgodnie z prawem”, powiedział agencjom teleinformatycznym, mówiąc, że spodziewa się również, że zostanie zatrzymany. „Wygląda na to, że wojsko przejmuje teraz kontrolę nad stolicą” - powiedział Myo Nyunt CNN.
Później partia wezwała ludzi do przeciwstawienia się „zamachowi stanu” i każdemu powrotowi do „wojskowej dyktatury”.
Wojsko stwierdziło, że zatrzymało demokratycznie wybranych przywódców w odpowiedzi na „oszustwo wyborcze”, podał Reuters.
Żołnierze byli na ulicach stolicy Naypyitaw i Rangunu, największego miasta, podczas gdy przerwy w Internecie i telefonach dotknęły główne miasta, donosi BBC .
Partia NLD Suu Kyi wygrała wybory w listopadzie . Parlament planował zebranie się w poniedziałek z NLD, które miało utworzyć rząd, ale wspierana przez wojsko partia polityczna odrzuciła wyniki jako niesprawiedliwe. Komisja wyborcza podobno zaprzeczyła oskarżeniom o oszustwo.
Od czasu wyborów napięcia wzrosły, a generał Min Aung Hlaing wspomniał o możliwości zamachu stanu w zeszłym tygodniu, podał Voice of America . Rozmowa doprowadziła kilkanaście krajów , w tym Stany Zjednoczone, do „wezwania wojska i wszystkich innych partii w kraju do przestrzegania norm demokratycznych”.
W niedzielę wieczorem Biały Dom powiedział, że prezydent Biden został poinformowany o zatrzymaniach przywódców cywilnych kraju.
„Stany Zjednoczone sprzeciwiają się wszelkim próbom zmiany wyniku ostatnich wyborów lub utrudniają przemiany demokratyczne w Mjanmie i podejmą działania przeciwko osobom odpowiedzialnym, jeśli te kroki nie zostaną cofnięte” - czytamy w oświadczeniu rzeczniczki Jen Psaki .
Sekretarz Generalny ONZ António Guterres „zdecydowanie potępia” zatrzymania, powiedział rzecznik Stéphane Dujarric w oświadczeniu i „wyraża głębokie zaniepokojenie deklaracją przekazania wszystkich uprawnień ustawodawczych, wykonawczych i sądowniczych na wojsko.
„Wydarzenia te stanowią poważny cios dla demokratycznych reform w Mjanmie” - kontynuowano w oświadczeniu.
Amnesty International potępiła zamach stanu, ostrzegając, że „w poprzednich wojskowych zamachach stanu i represjach w Myanmarze doszło do aktów przemocy na dużą skalę i pozasądowych zabójstw dokonywanych przez siły bezpieczeństwa”.
„Wzywamy siły zbrojne do zachowania powściągliwości, przestrzegania międzynarodowych praw człowieka i prawa humanitarnego oraz do pełnego wznowienia obowiązków przez policję przy najbliższej okazji” - powiedziała Amnesty International.
Ogromne zwycięstwa w wyborach NLD w listopadzie nadeszły, gdy mniejszości etniczne nie mogły głosować i w związku z obawami dotyczącymi bezpieczeństwa głosowania w związku z koronawirusem.
Wojsko tego kraju sprawowało pełną kontrolę od 1962 do 2011 roku, kiedy to zrzekło się władzy absolutnej i kraj zaczął się otwierać. NLD po raz pierwszy wygrała wybory w 2015 r. Ale wojsko nadal ma znaczący wpływ na politykę w Birmie. Opracowana przez wojsko konstytucja gwarantuje mu 25% miejsc w parlamencie, a także kontrolę nad trzema resortami bezpieczeństwa.
Suu Kyi, laureatka Pokojowej Nagrody Nobla i niegdyś działaczka na rzecz demokracji, przez prawie dwie dekady była przetrzymywana przez wojsko w więzieniach lub areszcie domowym.
Pozostaje ukochaną postacią w Birmie, ale w ostatnich latach spotkała się z ostrą krytyką z zagranicy w związku z prześladowaniami mniejszości muzułmańskiej Rohingya. W 2019 roku Suu Kyi broniła Mjanmy przed oskarżeniami o ludobójstwo przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości, stojąc przy działaniach wojska. Około 750000 Rohingja uciekło ze stanu Arakan po krwawej rozprawie armii w 2017 roku.
___
https://www.npr.org/2021/01/31/962652693/myanmars-army-stages-coup-detaining-aung-sang-suu-kyi-others
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz