JAKARTA, Indonezja (AP) - Muzułmanie zaczęli obchodzić Ramadan wspólnymi modlitwami we wtorek, w przeciwieństwie do pustych meczetów rok temu, kiedy to najświętszy miesiąc islamu zbiegł się z początkiem pandemii koronawirusa.
Liczba przypadków COVID-19 rośnie w Indonezji, najbardziej zaludnionym kraju muzułmańskim na świecie, ale podaje się szczepionki, a rząd łagodzi ograniczenia. Meczety mogły otwierać się na modlitwy w ramadanie z zachowaniem ścisłych protokołów zdrowotnych, a gdy centra handlowe i kawiarnie były otwarte, przechodnie znów mogli zobaczyć zasłony osłaniające widok jedzenia przed ludźmi poszczącymi.
Sąsiednia Malezja z większością muzułmańską również złagodziła swoje ograniczenia, w tym zeszłoroczny zakaz nocnych modlitw „taraweeh” i zezwolenie na otwieranie popularnych bazarów na świeżym powietrzu sprzedających żywność, napoje i ubrania.
Minister ds. Religii Indonezji, Yaqut Cholil Qoumas, ogłosił w telewizyjnym przemówieniu w poniedziałek wieczorem, że zauważono nowy księżyc w Ramadanie. Miesiąc święty jest naznaczony intensywną modlitwą, postem od świtu do zmierzchu i wieczornymi ucztami.
W zeszłym roku władze zamknęły wszystkie meczety, a duchowni wydali fatwę, czyli edykt, wzywający muzułmanów do modlitwy w domu przez cały święty miesiąc, zamiast gromadzić się w zatłoczonych miejscach i ryzykować rozprzestrzenianie się wirusa.
Muzułmanie w tym roku spodziewają się odrodzenia wirusa, ale wszystkie meczety będą nadal przestrzegać dystansu społecznego i innych środków ostrożności, co znacznie zmniejszy tłumy, powiedział Nasaruddin Umar, imam wielkiego meczetu Istiqlal w Dżakarcie.
„Już tęsknię za wszystkim z Ramadanu”, powiedział Umar, „Serce wiernych muzułmanów jest przywiązane do meczetu ... tęsknota za miłośnikami Ramadanu została dziś wreszcie uwolniona, chociaż pandemia jeszcze się nie skończyła”.
W stolicy Dżakarcie władze zdezynfekowały w niedzielę 317 meczetów w ramach przygotowań do Ramadanu, powiedział gubernator Dżakarty Anies Baswedan. Zainstalowano znaczniki dystansu społecznego oraz przygotowano mydło i środki do dezynfekcji rąk.
Rząd zezwoli również na organizowanie spotkań „iftar” podczas Ramadanu w restauracjach, centrach handlowych i kawiarniach, które mogą obsługiwać klientów do 50% ich pojemności i przestrzegać surowych wytycznych zdrowotnych.
Iftar pojawia się o zachodzie słońca, jest to czas, w którym muzułmanie przerywają post i zazwyczaj jest to najlepszy czas na kolację razem z przyjaciółmi i członkami rodziny przed nocną modlitwą.
„Złagodzenie ograniczeń jest jak powiew świeżości dla nas zmęczonych epidemią COVID-19” - powiedziała Anna Mardyastuti, mieszkanka Dżakarty. „Tak, powinni działać, aby powstrzymać wirusa, ale nie blokować drzwi do kultu lub całkowicie zmienić naszą tradycję ramadanu” - powiedziała.
W Malezji, 21-letnia Wan Noradriana Balqis z zadowoleniem przyjęła powrót modlitw społeczności w meczetach, ale powiedziała, że będzie unikać bazarów ramadanowych, które często są pełne ludzi.
„Nie sądzę, aby ponowne otwieranie bazarów było dobrym pomysłem. Zasady istnieją, ale wiele osób ich nie przestrzega ”- powiedział urzędnik administracyjny bazy danych.
Przypadki koronawirusa w Malezji wzrosły ponad trzykrotnie od stycznia do ponad 362 000, a dzienny wzrost przekracza 1000. Indonezja to najbardziej dotknięty kraj w Azji Południowo-Wschodniej z ponad 1,5 miliona infekcji od poniedziałku i ponad 42 600 zgonów.
Indonezja będzie kontynuować wprowadzanie szczepionek przez Ramadan, ponieważ urzędnicy próbowali złagodzić obawy związane z islamskim nauczaniem, że muzułmanie powinni powstrzymywać się od „przedostawania się czegokolwiek do ciała” między wschodem a zachodem słońca.
Najwyższe indonezyjskie stowarzyszenie duchownych muzułmańskich stwierdziło, że muzułmanie kwalifikujący się do szczepień są nie tylko dozwoleni, ale „zobowiązani” do ich otrzymania w czasie Ramadanu.
Chociaż muzułmanie powstrzymują się od jedzenia i picia w ciągu dnia w czasie ramadanu, szczepionka przenika raczej do mięśni niż do krwiobiegu i nie jest odżywcza, więc nie unieważnia postu, powiedział Asrorun Niam Sholeh, szef fatwy indonezyjskiej Rady Ulemy.
„Jeśli będziemy kontynuować przyjmowanie szczepionek, możemy zapewnić, że w następnym Ramadanie powrócimy do normalności” - powiedział Sholeh.
Niektóre ośrodki szczepień w Dżakarcie wydłużają godziny otwarcia, aby muzułmanie mogli przyjść po przerwaniu postu.
Indonezja planuje zaszczepić dwie trzecie swojej populacji, liczącej około 270 milionów ludzi - czyli nieco ponad 180
milionów ludzi do końca przyszłego roku. Aktualnymi priorytetami są pracownicy służby zdrowia, osoby starsze i inne grupy ryzyka, a szczepionka dwudawkowa będzie bezpłatna dla wszystkich Indonezyjczyków.
Wkład do tego raportu była dziennikarka Associated Press Eileen Ng z Kuala Lumpur w Malezji.
przetlumaczyla GR przez translator google
zrodlo:apnews.com
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz