Przedsiębiorca Artem Uss odrzucił ofertę rządu USA dotyczącą zapłaty za informacje prowadzące do jego aresztowania lub skazania, twierdząc, że postawione mu zarzuty mają charakter polityczny i opierają się na fabrykacjach i kłamstwach.
We wtorek Departament Stanu ogłosił, że wypłaci za nas nagrodę w wysokości do 7 milionów dolarów w ramach międzynarodowego programu nagród dla przestępczości zorganizowanej (TOCRP).
W marcu biznesmenowi i sześciu innym osobom postawiono zarzuty spisku mającego na celu uniknięcie amerykańskich sankcji poprzez eksport wenezuelskiej ropy naftowej oraz „wojskowych i wrażliwych technologii podwójnego zastosowania” do Rosji.
„Niestety dla opinii publicznej nikt nie otrzyma tej nagrody, ponieważ nie istnieją żadne fakty, które mogłyby udowodnić moją winę” – oznajmił Uss w środę w oświadczeniu dla rosyjskiego oddziału RBC.
Dodał, że władze amerykańskie od kwietnia doskonale wiedziały o jego lokalizacji, ale nie zadały sobie trudu skontaktowania się z Rosją – korzystając z istniejących traktatów o pomocy prawnej – w celu kontynuowania jego ścigania lub „uzyskania jakichkolwiek wyjaśnień”.
Syn byłego gubernatora Krasnodaru Alexandra Ussa został zatrzymany we Włoszech w marcu, gdy podróżował do Turcji.
Następnie Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych odpieczętował akt oskarżenia o uchylanie się od sankcji i zażądał jego ekstradycji, na co w kwietniu włoski sąd zatwierdził.
Jednak w ciągu kilku dni Uss uciekł z aresztu domowego i pojawił się ponownie w Rosji.
Uss określił stawiane mu zarzuty jako „czysto polityczne naciski” i „nie mające nic wspólnego ze sprawiedliwością ani uczciwym procesem”, a zarzuty wysunięte przez Departament Sprawiedliwości i Departament Stanu jako zawierające „fałszywe informacje” i „opierające się na manipulacji fakty."
Jego prawnicy sugerowali, że aresztowanie i oskarżenie Uss było próbą władz amerykańskich zdobycia rosyjskiego „zakładnika”, którego można było wymienić na skazanego amerykańskiego szpiega Paula Whelana.
W środę władze włoskie opublikowały kompilację nagrań z telewizji przemysłowej rzekomo pokazujących ucieczkę Ussa.
Na nagraniu widać ubraną na czarno postać w bluzie z kapturem wchodzącą do samochodu i wyjeżdżającą z przedmieść Mediolanu w „konwoju” czterech samochodów.
Według władz USA operację przeprowadziła „serbska zorganizowana grupa przestępcza”, której za tę pracę zapłacono około 50 000 euro (54 000 dolarów).
Rzekomo udawali, że dostarczają artykuły spożywcze, ale dostarczyli Ussowi przecinaki do prętów, aby usunąć mu monitor na kostce, po czym zawieźli go do Serbii przez Słowenię, Chorwację oraz Bośnię i Hercegowinę.
Stany Zjednoczone ubiegają się obecnie o ekstradycję Vladimira Jovancicia, obywatela Bośni, który rzekomo stał na czele grupy.
Został aresztowany we wtorek w Chorwacji.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/588693-uss-responds-russian-bounty/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz