środa, 31 marca 2021

"Pół miliona nowych przypadków depresji przez pandemię?????? Niepokojące dane!!!!!!"

 

Niepokojący wzrost wizyt w gabinetach psychiatrycznych odnotowano od początku epidemii koronawiursa – podano w programie „Raport” w Polsacie. Psychiatrzy szacują, że liczba pacjentów mogła wzrosnąć nawet o jedną trzecią.

Szacuje się, że w Polsce nawet 1,5 mln osób zmaga się z depresją. Według najnowszych badań, w okresie pandemii COVID- 19, może to być nawet o pół miliona przypadków więcej. Ponad połowa Polaków deklaruje, że zauważyło oznaki depresji u kogoś ze swojego otoczenia. Wciąż jednak nie umiemy rozmawiać o tej chorobie, a 81 proc. badanych twierdzi, że depresja jest chorobą wstydliwą i nie należy się z nią afiszować.

– Pandemia trwa już od roku. W tym pierwszym okresie, jak pamiętamy zapowiedzi były takie, że dwa tygodnie lockdownu i wszystko wróci do normy. W tej chwili pojawia się bardzo dużo takiego zmęczenia, ponieważ informacje, które napływają pokazują, że nie wiadomo kiedy to się skończy i taka mobilizacja obronna może trwać przez pewien czas, ale nie może trwać aż tak długo, gdzieś następuje wyczerpywanie takich emocjonalnych sił i fizycznych. I to jest właśnie w konfrontacji, ze nie wiadomo, ile to będzie trwało – wyjaśnia na antenie „Polsatu” psychiatra, dr n. med. Sławomir Murawiec.
– Wszyscy jesteśmy w  nadzwyczajnej sytuacji, nadzwyczajność polega na tym, że żyjemy w zagrożeniu, dużo mamy lęku, dużo mamy obaw i to wpływa też na naszą psychikę, nasz nastrój – przekonuje psycholog społeczny Leszek Mellibruda.
Jak mówi, „jednym z najbardziej obciążających czynników w pandemii jest nasza bezradność, nasza bezsilność, poza napływającymi informacjami o zagrożeniu o śmierci, o tym, że odchodzą ludzie”. – O tym, że w prawdzie istnieje kilka sposobów np. szczepienia, dystans maseczki, ale to nie wystarcza. Bo to tylko częściowo łagodzi poczucie zagrożenia. I teraz osoby które mają skłonność do tego, żeby zatapiać się, zanurzać w tych negatywnych stanach, a są takie osoby, mają większą skłonność do wahań nastrojem, i bliżej im do smutku, cierpienia rozpaczy, która w końcu składa się na zaburzenia nastroju depresyjnego – przyznaje”

zrodlo:strajk.eu

Brak komentarzy:

"W wieku 73 lat zmarł Siergiej Iwanow, wieloletni bliski współpracownik Władimira Putina Były rosyjski minister obrony był niegdyś powszechnie postrzegany jako potencjalny kandydat na następcę obecnego prezydenta."

Updated 26 Jun, 2026 22:25 Były minister obrony Rosji Siergiej Iwanow. © Sputnik / Władimir Astapkowicz W piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pie...