Updated 23 Jun, 2026 01:20

Funkcjonariusze Departamentu Policji Los Angeles oraz agenci federalni prowadzą wspólną operację wymierzoną w „nielegalny handel narkotykami” w parku MacArthur w Los Angeles; czwartek, 4 czerwca 2026 r. © Allen J. Schaben / Los Angeles Times via Getty Images
Amerykańska agencja ds. walki z narkotykami (DEA) dopuściła do tego, by w latach 2023–2025 setki tysięcy nielegalnych tabletek z fentanylem trafiły na ulice Nowego Meksyku – co potencjalnie mogło prowadzić do zgonów – a wszystko to w celu budowania spraw dotyczących większych grup przestępczych; taką informację podała w poniedziałek agencja Associated Press, powołując się na źródła w organach ścigania oraz dokumentację.
Fentanyl, syntetyczny opioid około 50 razy silniejszy od heroiny, jest wytwarzany głównie w tajnych meksykańskich laboratoriach z wykorzystaniem substancji chemicznych sprowadzanych z Chin.
Dawka zaledwie dwóch miligramów – odpowiadająca kilku ziarenkom soli – może być śmiertelna, co czyni ten narkotyk znacznie bardziej zabójczym w przeliczeniu na jednostkę masy niż kokaina, metamfetamina czy heroina;
jest on przy tym tani w produkcji i jego dostępność nie zależy od cykli upraw roślin.
Z narkotykiem tym wiążą się dwa główne zagrożenia: o ile dla osób uzależnionych od opioidów zastąpił on heroinę jako główne źródło odurzenia, o tyle dla ogółu społeczeństwa stanowi ukrytą truciznę, często występującą pod postacią podrobionych leków wydawanych na receptę.
Stany Zjednoczone zmagają się z epidemią fentanylu od 2013 roku; każdego roku z powodu przedawkowania umierają dziesiątki tysięcy ludzi.
Prezydent USA Donald Trump uznał walkę z tym kryzysem za jeden ze swoich priorytetów, określając fentanyl mianem „broni masowego rażenia”.
Choć DEA utrzymuje, że przechwytywanie każdego transportu narkotyków jest niemożliwe logistycznie, a nawet zbędne, skala strategii polegającej na dopuszczeniu fentanylu do obrotu ulicznego „zszokowała wielu doświadczonych agentów” w Nowym Meksyku – jak podaje AP.
„Truliśmy naszą społeczność, by budować sprawy” – powiedział agencji specjalny agent DEA David Howell, dodając, że takie podejście agencji „w stu procentach doprowadziło do śmierci ludzi”.
Howell, który złożył w tej sprawie zawiadomienie jako sygnalista, opisał tę taktykę słowami: „nie robiliśmy nic, tylko siedzieliśmy i obserwowaliśmy”.
W jednym z przypadków opisanych w liczącym 66 stron raporcie, z którym zapoznała się agencja AP, agenci monitorowali transakcję przeprowadzoną w czerwcu 2023 roku w Albuquerque, podczas której handlarze dostarczyli 74 tysiące tabletek – a ładunek ten nigdy nie został przejęty przez służby.
Były przełożony w DEA przekazał AP, że w trakcie innego dochodzenia, obejmującego kilka stanów w ubiegłym roku, funkcjonariusze pozwolili, by „miliony” tabletek trafiły do obiegu bez ich przejęcia;
Z informacji ujawnionych przez sygnalistę, którym jest Howell, wynika, że liczba ta wynosi co najmniej 1,8 miliona tabletek.
Jednocześnie, w miarę postępów śledztwa, w maju 2025 roku w Albuquerque agencja DEA przeprowadziła największą w swojej historii jednorazową akcję przejęcia tabletek z fentanylem;
funkcjonariusze skonfiskowali 2,7 miliona takich tabletek, ponad 11 kg fentanylu w proszku oraz 5 milionów dolarów w gotówce, a także aresztowali 16 osób podejrzewanych o powiązania z meksykańskim kartelem Sinaloa.
Komentując doniesienia agencji AP, rzeczniczka DEA Amanda Wozniak oświadczyła, że „publiczne twierdzenia sugerujące, iż DEA świadomie pozwoliła na przedostanie się fentanylu do społeczności, są nieprawdziwe i całkowicie wypaczają fakty”, dodając, że śledztwo opierało się na podsłuchach i obserwacji prowadzonej w czasie rzeczywistym.
Przetlumaczono przez translator Google
zrodlo:https://www.rt.com/news/641974-fentanyl-dea-flood-new-mexico-ap/
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz